CF Liberty a înecat FC Drobeta

SALONTA  - După victoria de la Câmpia Turzii, CF Liberty a obţinut primul succes pe teren propriu, reuşind să se impună în faţa uneia dintre contracandidatele în lupta pentru promovare, FC Drobeta, echipă ce avea punctaj maxim înaintea acestei etape.

Fotbaliştii antrenaţi de Tibor Selymes au evoluat cu ambiţie şi determinare în faţa echipei antrenate de Iulian Mihăescu, provocând fostului lider al clasamentului primul eşec din actualul sezon. Începutul partidei a stat sub semnul echilibrului, Birtalan (’13), Lipă (’15), respectiv Crişan (’18), i-au încercat pe cei doi portari cu şuturi de la distanţă. Prima ocazie importantă a partidei au avut-o oaspeţii. Un corner de pe partea dreaptă a mehedinţenilor a fost prelungit de Iulian Gheorghe, iar Amzucu (’26) a reluat cu capul din şase metri, dar Bălgrădean a scos de sub transversală.

Bud la cota 3

Salontanii nu s-au lăsat mai prejos reuşind să facă şah-mat defensiva oaspeţilor cu zece minute înainte de pauză. După mai multe şarje ofensive, Birtalan a aruncat o minge peste apărarea mehedinţenilor, balonul a ajuns la Bud, care l-a executat pe Hârşu cu un şut la colţul scurt din 10 metri, 1-0. Impulsionaţi de golul marcat, salontanii au fost aproape să îşi dubleze avantajul pe tabela da marcaj, dar Bud (’40 şi 45) a irosit încă două bune şanse de a marca. Acelaşi Bud (’52) a mai încercat odată poarta lui Hârşu cu un şut peste poartă expediat de la 16 metri, fiind imitat de Poenaru (’59). Cea mai mare ocazie de egalare a mehedinţenilor a avut-o Bârză (’69), incursiunea pe stânga a atacantului oaspeţilor fiind respinsă din faţa porţii de Rus. Oaspeţii au atacat haotic în finalul întâlnirii nereuşind să îi creeze prea mari emoţii lui Bălgrădean. În ultimele minute, tot salontanii au mai periculoşi, Iacob (’76) şi Bud (’86) trecând pe lângă golul doi. CF Liberty a câştigat cu 1-0 şi se află pe primul loc, alături de FCM Târgu Mureş şi Unirea Alba Iulia, toate cu câte şapte puncte.

CF Liberty Salonta – FC Drobeta 1-0 (1-0)
A marcat: Cristi Bud ’35
CF Liberty: Bălgrădean – B. Străuţ, Deaconescu, Cuciula, S. Tegzeş – L. Rus, Lipă (’85 Danci), Iacob (’88 Chiş), Birtalan – Sorian (’61 Bârsan), Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selymes
FC Drobeta: Hârşu – Roşianu, Amzucu, I. Gheorghe, Trofin – Crişan (’46 Poenaru), Mitic, Moutinho, Păun (’79 Stoica) – Ivan (’60 Jenaru), Bârză. Antrenor: Iulian Mihăescu
Arbitri: Uihely Ludovic (Lugoj) – Sorin Caia (Timişoara), Marius Nicoară (Reşiţa). Rezervă: Dan Monea (Cluj). Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)
Cartonaşe galbene: Birtalan 23′, Lipă ’32 / Mitic ’33, Moutinho ’66, Amzucu ’51, I. Gheorghe ’74, Stoica ’85
Remarcaţi: Bud, Birtalan / Bârză

Tibor Selymes: „E o victorie mare”

La finalul partidei de la Salonta, antrenorul oaspeţilor, Iulian Mihăescu, s-a arătat dezamăgit de prestaţia echipei sale, care a suferit prima înfrângere din actualul sezon. „Felicit echipa gazdă pentru victorie. Echipa mea a făcut un joc modest, nu a mai avut forma pe care a arătat-o în primele două etape, jucătorii au fost fricoşi. Am luat gol la o nesincronizare a fundaşilor centrali. Am încercat ceva în a doua repriză, dar vag, mulţi fotbalişti au fost pasivi la acest joc. Nu ştiu ce s-a întâmplat cu fotbaliştii mei azi, mai ales la jucătorii cu experienţă nu mă aşteptam să aibă nesincronizări în joc”, a declarat Mihăescu.
De partea cealaltă, antrenorul CF Liberty, Tibor Selymes, apreciază victoria obţinută cu FC Drobeta, una extrem de importantă, în faţa uneia dintre contracandidatele salontanilor la promovarea în Liga I. „Sunt foarte mulţumit de rezultat, am obţinut trei puncte, şi asta contează. Am jucat cu o echipă foarte bună, bine aşezată în teren. E o victorie mare pentru noi, cu care am trecut pe primul loc. Important este să rămânem acolo. Am studiat foarte bine jocul pe care FC Drobeta l-a câştigat la Cluj, ştiam că joacă mult pe contraatac şi din fericire am reuşit să îi blocăm unde trebuie. Plusurile noastre au fost ambiţia, dorinţa de a câştiga şi agresivitatea în joc. Pe lângă gol am avut două-trei ocazii pe care dacă le marcam, stăteam liniştiţi şi nu ne mai tremurau gleznele în ultimele minute”, a spus Selymes.