CF Liberty a pierdut cu 0-3 partida cu Nyiregyháza

DERECSKE – CF Liberty a susţinut miercuri un ultim meci de verificare înaintea deplasării în cantonamentul din Italia.

Salontanii au întâlnit la Derecske formaţia Nyiregyháza, promovată recent în prima divizie maghiară, de care au fost învinşi cu scorul de 3-0 (1-0). Echipa maghiară s-a întărit recent prin achiziţionarea jucătorilor români Tibor Moldovan (de la Farul), Marius Sava (U Craiova) şi Perenyi (Dinamo).

Golurile întâlnirii au fost marcate de Moldovan, Sava şi Szilágyi. Nyiregyháza a deschis scorul în prima repriză, care a fost în general echilibrată. În repriza secundă, antrenorul CF Liberty, Lorenzo Rubinacci, a introdus în teren mai mulţi jucători tineri şi neexperimentaţi, iar gazdele au înscris alte două goluri, mărindu-şi avantajul.

„Pe noi ne interesează mai puţin rezultatele, acum, în plină perioadă de pregătiri. Suntem în faza de omogenizare a lotului, de căutare a unei formule ideale de echipă. Spre deosebire de noi, Nyiregyháza se află la finalul pregătirilor, campionatul maghiar urmând să înceapă sâmbătă. Astfel se explică diferenţa de scor”, a afirmat directorul CF Liberty, Cătălin Sărmăşan.
Lotul echipei salontane se deplasează astăzi în cantonament, în localitatea italiană Ampezzo. CF Liberty va susţine acolo mai multe meciuri de verificare, unul dintre ele în compania echipei Brescia.

Au jucat echipele:
Nyiregyháza: Erdelyi – Bagoly, Sipos, Ambrus, Cornaci – Sava, Hegedus, Lippai – Moldovan, Montvai. Au mai jucat: Mathé, Zaleh, Vujadinovics, Miskolczi, Krajnc, Szilágyi, Perenyi.
CF Liberty: Gabor – Lazar, Ibric, Igor, Tegzeş – Caciora, Mândru, Săndulescu, Chiş – Cr. Bud, Ianc. Au mai jucat: Bak – Coca, Olteanu, Solomon, Petrescu, Deaconescu, Teodorescu, Bajner, L. Rus.