CF Liberty a pierdut cu Poli Iaşi

SALONTA – Liberty a testat mai mulţi jucători împotriva echipei lui Ionuţ Popa, dar şi aşa salontanii au oferit o replică bună.

Întărită cu fundaşul Adrian Ilie şi atacantul Andrei Cristea, aduşi de la Timişoara, Poli Iaşi a reuşit să se impună cu scorul de 4-3 (1-0), într-un meci jucat pe durata a două reprize a câte 50 de minute. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 37, prin Milea. Imediat după pauză, Pălimaru a majorat diferenţa cu un şut puternic de la vreo 22 de metri, lăsându-l spectator pe Adrovic. Cu toate schimbările făcute, Liberty a reuşit să revină. În minutul 58, Iacob a pătruns pe dreapta şi a centrat în careu, de unde Birtalan a reluat fulgerător în plasă. După opt minute, gazdele au egalat (2-2) prin sârbul Ukic, care a şutat de la şase metri la colţul scurt, bară-gol. Ieşenii s-au desprins decisiv prin reuşitele lui Straton, şut din întoarcere la colţul lung (78), şi Adrian Cristea (95), ex-timişoreanul reuşind primul gol pentru Iaşi dintr-o acţiune proprie.

Birtalan, un câştig

Ultimul cuvânt le-a aparţinut salontanilor, care au marcat un gol frumos prin Birtalan Botond. Internaţionalul maghiar a primit o minge în careu, a reuşit să-i dribleze pe Munteanu şi Onuţ, după care a trimis pe lângă portarul Bălan, în plasă (3-4). Birtalan se dovedeşte un real câştig pentru CFL, maghiarul fiind un atacant extrem de bătăios cu lipici la gol. „Are tehnică bună şi este foarte tupeist în joc. Este un câştig pentru noi”, spune preşedintele executiv Cătălin Sărmăşan.

După joc, antrenorul Tibor Selymes a decis să renunţe la portarii Adrovic, Pârvu şi jucătorii Oneţ, Dancs, Roşca, Radulovic, Ukic şi Ragipovic.