CF Liberty a pierdut pe mâna portarului

SALONTA - După cum a început meciul, se părea că Liberty va obţine o victorie fără prea mari probleme în faţa penultimei clasate din Seria a II-a. Iambor a deschis scorul în minutul 8, cu un şut din lateral, şi lucrurile curgeau spre un deznodământ fericit.

Din nimic, timişorenii au egalat în minutul 35, profitând de o gafă imensă a portarului Bordea: o minge deviată a ajuns la Teuşan, care a trimis slab spre poartă de la şase metri, portarul a prins mingea şi apoi a scăpat-o în plasă (1-1). Poli a dat lovitura în primul minut al părţii secunde, când Popovici a centrat şi Dochiţa a trimis, din şase metri, peste Bordea. Pe final, Bud putea egala, dar a şutat, din cădere, peste poartă (’84). Jocul s-a terminat cu două cartonaşe roşii, Lipă şi Latovlevici fiind eliminaţi în primul minut de prelungire. Puncte importante pierdute de Liberty, echipă care nu se regăseşte în acest început de retur. Dacă în tur Amamoo a securizat poarta, acum salontanii primesc aproape meci de meci goluri din cauza lipsei de experienţă a portarilor Bordea şi Bak.

CF Liberty – Poli II Timişoara 1-2

Stadion Liberty. Teren moale. Spectatori: 250

Au marcat: Iambor ‘8 / Teuşan ’35, Dochiţa ’46

Liberty: Bordea – A. Florean, Lipă, Roşca, Tegzeş – Iambor, M. Deaconescu (’63 Coroian), Ianc, Birtalan (’81 Chiş) – Cr. Bud, Bajner (’46 Mândru). Antrenor: Tibor Selymes

Poli II: Pantilimon – Străuţ, Obeşterescu, Teuşan, Latovlevici – Buda (’90 Sicoe), Danci, Poparadu, Pătraş – Popovici (’66 Riviş), Dochiţa (’63 Leagu). Antrenor: Iosif Rotariu

Remarcaţii meciului: A. Florean, Iambor / Riviş, Popovici, Teuşan

Cartonaşe galbene: Lipă ’22 şi 90+1 / Obeşterescu ’52, Pantilimon ’57, Leagu ’81

Cartonaşe roşii: Lipă ’90+1 / Latovlevici ’90+1

Arbitri: Mihai Prodan (Satu Mare) – Traian Marchiş (Baia Mare), Mihai Jivan (Arad). Observator FRF: Vasile Ciocan (Bistriţa)