CF Liberty a remizat cu AC Milan

Echipa de juniori a Centrului de Fotbal Liberty Salonta participă în aceste zile la un turneu de meciuri amicale în Italia. Formată din juniori născuţi în anii 1993-1994, echipa CF Liberty a obţinut un rezultat prestigios, remizând joi cu AC Milan, scor 2-2 (2-1).

Ambele goluri ale salontanilor au fost marcate de atacantul Sebastian Creangă. Antrenorul Halasz Laszlo a început jocul cu Chivari – Doană, Hering, Matei, Dumitrescu – Bâc, Petroiu, Cosmin Ion, Marian Pop - Creangă, Iorgovan. În partea a doua a meciului au mai intrat Suciu, Câmpean, Paraschiv şi Varodi.

„A fost un meci foarte reuşit din punct de vedere tehnico-tactic. Copiii s-au autodepăşit în acest meci. Noi am condus ostilităţile în prima repriză, în care Creangă a mai ratat două ocazii bune de a marca. În ultimele 10-12 minute am suferit din punct de vedere fizic”, ne-a declarat antrenorul Halasz Laszlo. Jocul s-a disputat la Vismara, acolo unde este amplasat Centrul de copii şi juniori al milanezilor. Ieri, gruparea patronată de Marius Vizer a evoluat în compania echipei Chievo Verona.