CF Liberty a remizat cu ACU

Foto J.B.
Foto J.B.
ARAD - Argentinianul Alberto Ortega a debutat pe banca tehnică a CF Liberty Salonta cu o remiză, scor 1-1, obţinută pe terenul ultimei clasate, ACU Arad, pierzând un tempo în lupta pentru promovarea în Liga I.

Doar două minute au evoluat salontanii în efectiv complet, juniorul Sorian lăsându-şi echipa în inferioritate numerică după un fault dur asupra lui Ciprian Roşca, sancţionat cu cartonaş roşu de centralul Istvan Kovacs.

Salontanii nu s-au lăsat doborâţi de acest handicap, fiind echipa mai periculoasă în prima repriză. Şutul lui Bud (‘9) a prefaţat golul lui L. Rus (’14), care l-a învins pe Paşcalău cu un şut din lovitură liberă de la 30 de metri, 0-1.

Liberty a mai ratat două ocazii în primul mitan, prin Vrăjitoarea (’22) şi L. Rus (’31). Arădenii, aflaţi fără victorie în actualul sezon, au avut o zvâcnire în finalul reprizei, când Ciprian Roşca a reluat cu capul alături. Rolurile s-au inversat după pauză. Antrenorul gazdelor a întărit atacul prin introducerea experimentaţilor Cl. Balaci şi Miţiţi, presiunea exercitată de ACU la poarta lui Bălgrădean fiind tot mai mare.

După ocaziile ratate rând pe rând de Ţurcaş, Negrita şi C. Roşca, a picat şi golul egalizator. Ex-salontanul Cristi Luca (’69) a reluat cu capul în plasă după o învălmăşeală produsă în careul lui Bălgrădean, reuşind să restabilească egalitatea, 1-1.

Arădenii au încercat imposibilul în ultimele 20 de minute ale întâlnirii, presând în căutarea primei victorii din actualul sezon, în vreme ce salontanii au dorit să dea lovitura pe contraatac. Finalul partidei a găsit însă cele două echipe la egalitate, rezultatul final neajutând prea mult pe niciuna dintre ele.

Ortega, mulţumit

La finalul partidei, noul tehnician al echipei salontane, Alberto Ortega, a lăudat determinarea cu care au evoluat fotbaliştii săi. „S-a complicat foarte repede meciul pentru noi, din cauza eliminării. Ne-a fost dificil cu un om în minus, pe un teren destul de greu. Băieţii au făcut un meci foarte bun, s-au concentrat, s-au implicat. Dacă jucam tot timpul cu aceeaşi motivaţie şi voinţă, putem face multe lucruri bune. Sunt mândru de ei”, a spus Ortega.

ACU Arad – CF Liberty Salonta 1-1 (0-1)
Stadion Motorul din Arad. Spectatori: aproximativ 500
Au marcat: Cr. Luca ’68 / L. Rus ’14
ACU: Paşcalău – Manea (’80 Novacovici), Bogoşel, E. Miculescu, R. Andone – Negrita, Onu (’46 Cl. Balaci), C. Roşca, Ţurcaş – Ţârlea (’57 Miţiţi), Cr. Luca. Antrenor Mihai Roşca.
Liberty: Bălgrădean – B. Străuţ, Deaconescu, Cuciula, Tegzeş (’75 Roşca) – Chiş, L. Rus, Lipa, Sorian – Bud, Vrăjitoarea (’65 R. Iacob). Antrenor Alberto Ortega.
Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Lorin Udrea (Târgu Jiu), Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc)
Observator FRF: Florin Bătrânu (Timişoara).
Cartonaşe galbene: R. Andone, Manea / L. Rus, Vrăjitoarea.
Cartonaş roşu: – / Sorian (‘2)