CF Liberty a remizat cu UTA

3Comentarii
SALONTA - UTA şi-a încheiat stagiul de la Băile Felix cu un meci amical în compania echipei de Liga a II-aCF Liberty Salonta, încheiat cu scorul de 0-0. Lăcătuş a început jocul cu o formulă inedită, în care şi-au făcut apariţia şi trei dintre achiziţii: Bumbac, la închidere, Roszel, mijlocaş stânga, şi Bălţoi, în atac, alături de Edson.

Arădenii au dominat teritorial începutul partidei, dar a trebuit să treacă 20 de minute până să apară prima ocazie de gol. Sârbul Vasiljevic a centrat în faţa porţii şi Bălţoi a reluat de la cinci metri pe lângă poartă.

A fost momentul când cei 30 de suporteri veniţi de la Arad s-au încălzit. „Pentru noi doar UTA contează”, au scandat fanii, care l-au aplaudat apoi pe Roszel pentru determinarea cu care a luptat pentru o minge: „Bine, Pitbull! Bravo, Rooney!”.

Atacantul venit de la CFR Cluj a reuşit faza meciului, executând o foarfecă de toată frumuseţea de la şapte metri, pe centrul porţii, şi portarul Florin Dobre a reţinut (’28). În rest, Bălţoi şi Edson au fost nişte anonimi în faţa unor fundaşi precum Cuciula, Ibric sau Lázár.
Au ratat un penalty
La pauză Lăcătuş a schimbat echipa, iar atacurile s-au înteţit spre poarta echipei din Salonta, unde Dobai şi-a permis să-i trimită în teren şi pe juniorii Coroian, Nistor, Sorian sau italianul Michele. Cel mai activ arădean a fost Mircea Ilie, ale cărui şuturi (’65 şi ’77) au creat pericol, dar Gabor a fost la post. Ilie a obţinut un penalty după un duel cu Cuciula (’78).

A executat Florin Dan, puternic, în bara transversală. Ratarea arădeanului l-a făcut pe un spectator să-i dea o sugestie lui Lăcătuş: „Lăcă, pune-le în cameră televizoare şi dă-le caseta cu finala de la Sevilla, să vadă şi ei cum se bate un 11 metri”.

Adus de la Wisla Cracovia, sârbul Radovanovic s-a întâlnit destul de rar cu balonul, iar atunci când a făcut-o nu a reuşit să se evidenţieze în mod deosebit. Ultima şansă de a marca i-a aparţinut lui Furdean, ex-hunedoreanul trimiţând mingea cu capul la încheietura barelor. S-a încheiat 0-0, un rezultat prestigios pentru trupa lui Dobai, care a început antrenamentele doar de o săptămână.

CF Liberty – UTA 0-0
Stadion Liberty. Teren bun. Spectatori: 250
Liberty: Dobre – Lazar, Ibric, Cuciula. S. Tegzeş – Deaconescu, Mândru – Chiş, Iambor, Ianc – Dobrescu. Antrenor: Dan Dobai. Au mai jucat: Gabor – Nistor, Sorian, Coroian, Coca, Petrescu, Michele, Korudjiev, Oprea, Ioniţă şi Bojner.
UTA: D. Tudor (’30 Huţan) – Bălan, Chiriţă, Buican, Vasiljevic – Hidişan, Bumbac, L. Todea, Roszel – Edson, Bălţoi. Antrenor: Marius Lăcătuş. În repriza a II-a: Huţan (’60 Mârne) – Codreanu, Chiţa, Paşcovici, Văsâie – Hora (’82 Melinte), Cr. Todea, Fl. Dan, Simao – Radovanovic, M. Ilie (’83 Furdean).
Arbitri: Florin Marcu – Călin Cheregi (Oradea), Cristian Bologan (Ştei).