CF Liberty a surclasat Gloria Arad

SALONTA – Liberty îşi menţine pofta de gol arătată în turul de campionat şi în meciurile amicale. După 5-0 cu CS Ineu, 4-3 la Elore Békéscsaba, sâmbătă a fost rândul echipei Gloria CTP Arad să încaseze „o căruţă” de goluri de la ofensiva echipă pregătită de Dan Dobai şi Gergely Alexandru.

Formaţia de început a fost alcătuită din tinerii care vor reprezenta Liberty la turneul de la Viareggio, care au rămas pe teren timp de 60 de minute: Bak – S. Oltean, Deaconescu, Coca, C. Chiş – Pandelică, Petrescu, Nistor, Dobre – Aquino, Dobrescu. Au mai intrat Aron, Caciora, Sălăjan şi Teodorescu. Scorul a fost deschis de Dobrescu (‘7) printr-un şut sub transversală din careu. După 11 minute, arădenii au egalat prin Militaru la o neatenţie a apărării salontane. Atacantul Dobrescu a readus Liberty în avantaj, transformând un penalty obţinut tot de el (’47). În minutul 60 s-a produs schimbarea in corpore a echipei salontane, pe terenul sintetic făcându-şi apariţia „veteranii”: Gabor (Axinte) – Cuciula, Ioniţă, Zaha, Tegzeş – Iambor, Mândru, Deaconescu, Ianc – Farcău, Cr. Bud. Seria golurilor a continuat în poarta Gloriei, Farcău urcând scorul la 3-1 printr-un lob peste portar (’66). Până la final, Liberty a mai punctat de două ori prin Mândru (’77) şi acelaşi Farcău (’86), ultimul printr-o reluare spectaculoasă cu capul în vinclu.
Pentru Gloria au evoluat: Cohan – Olariu, Pascariu (Drecin), Ionele, Savin – Burlan (Turcuş), Polgar (Banilievici), Brânduşe (Rus), Militaru (Gornic) – Negru, Talpaş. Antrenor: Mihai Petcuţ.
Meciul s-a jucat pe două reprize a câte 50 de minute şi a fost arbitrat de Florin Marcu – Dan Mudura, Carmen Neagu, toţi din Oradea.