CF Liberty este lider în L3

BEIUS - Lotus a obţinut o victorie muncită în faţa unei echipe incomode, Calor Timişoara. Bihorenii au început mai bine jocul şi în minutul 8 au deschis scorul prin Morna, care a reluat în plasă mingea centrată de Anton.

După gol, gazdele au cedat initiaţiva, iar timişorenii au trecut pe lângă gol în minutul 25, când şutul lui Ignea a şters bara transversală. Cinci minute mai târziu Morna a şutat peste de la 15 metri, iar în minutul 33 Câmpan l-a blocat pe Ignea, scăpat singur. Repriza a doua a fost anostă, nici una dintre echipe nereuşind să-şi mai creeze faze clare de poartă.
Antrenorul Lucian Ciocan a aliniat formula: Câmpan – Hora, Brândaş, Cr. Ardelean, Pavel – Anton, P. Luca (’63 Pup), Todea (’88 Iova), Codoban – Ţârlea (’74 Galea), Morna.
CF Beiuş – Liberty 2-3
Formaţia salontană şi-a respectat locul în clasament şi a câştigat la Beiuş, mai clar decât o arată scorul. Oaspeţii şi-au uşurat munca înscriind în chiar primele clipe ale meciului, prin italianul Aquino (‘3), obişnuit să marcheze etapă de etapă pentru salontani. Beiuşenii au replicat rapid prin Oraş (’15), lăsând impresia că pot pune probleme ocupantei primului loc în clasament. Iambor a replicat şi i-a readus în avantaj pe salontani (’22), diferenţă ce s-a menţinut până la sfârşitul primei reprize.

La revenirea de la vestiare beiuşenii au fost aproape să mai egaleze o dată, însă Suciu (’48) şi Oraş (’55) au trecut pe lângă gol. În schimb, salontanii nu au iertat şi au înscris prin Farcău (’73). Gazdele au marcat pe final un gol prin Suciu (’88), care contează doar pentru statistică. Pentru gazde au evoluat: Odobasianu – Şerb, Rusu, Carţiş (’78 Tomuţiu) – Balea, Vereş, Lupo, Roşca, Oraş – Silaghi (’64 Mangra), Suciu. Antrenor: Rudy Kovacs. Liberty a jucat în formula: Gabor – L. Rus, Zaha, Al. Bud, Tegzeş – C. Chiş (’69 Dobrescu), Giura, Petrescu (’59 Farcău), Iambor – Cr. Bud (’79 Olteanu), Aquino. Antrenor: Dan Dobai.
UMT – Valea lui Mihai 3-1
Plecaţi cu slabe şanse în deplasarea de la Timişoara, fotbaliştii antrenaţi de Mircea Bolba n-au reuşit să furnizeze surpriza. Bănăţenii au început în forţă partida şi au deschis scorul în minutul 5, pentru ca deja în minutul 20 să conducă cu 2-0. După pauză, gazdele au majorat diferenţa la trei goluri, la a treia ocazie clară de a înscrie pe care au avut-o.

Bihorenii au înscris golul de onoare pe final, din penalty, prin Szalai Z. (’72). „De la venirea lui Bolba se vede o schimbare inclusiv de tactică, dar mai avem nevoie de timp până jocul va creşte”, a precizat Fele Attila, unul dintre conducătorii bihorenilor. FF Valea lui Mihai a evoluat în formula: Papp – Tempfli, Muţ, Solti, Mălan, Szalai L., Szalai Z., Mastan, Goia, Şimonca, Ruskai. Antrenori: Mircea Bolba şi Csuri Sandor. Au mai intrat: Mate, Banyai, Oros şi Fele Sz.
Celelalte rezultate: Timişul Albina – Victoria Nădlac 6-0, Someşul Satu Mare – Voinţa Macea 1-2, TIM Giroc – Sânnicolau Mare 4-1, CS Ineu – Victoria Carei 2-0. Meciul ACU Arad – Gloria Arad se dispută astăzi. Partida Florenţa Odoreu – Olimpia Satu Mare va fi reprogramată.