CF Liberty II va juca barajul

MARGHITA  -  Mariajul dintre CF Liberty II şi oraşul Marghita a fost unul fericit. După un an de zile, echipa a reuşit să câştige campionatul Ligii a IV-a cu o etapă înainte de final.

Decisiv a fost derby-ul cu principala contracandidată, Luceafărul Lotus II, pe care Liberty II a reuşit să o învingă clar, scor 4-1 (1-0), prin golurile marcate de Petrescu în minutele 44, 62 penalty şi Benţe, jucător care este originar din Marghita, în minutele 49 şi 76. Luceafărul Lotus II a redus din diferenţă cu două minute înainte de final prin Filip. „Felicitări merită băieţii pentru că ei au jucat pe teren. Victoria noastră a fost incontestabilă, iar scorul reflectă diferenţa dintre cele două echipe. Bucuria a fost mare la Marghita, am fost duşi în centrul oraşului, iar lumea ne-a aplaudat pentru performanţa reuşită. Noi am fost mai buni în tot acest campionat. Am avut constanţă, chiar dacă ne-am bazat pe un lot cu o medie în jurul a 17-18 ani, o pregătire fizică şi tehnico-tactică bună, care ne-au adus victoria finală. Sperăm să câştigăm barajul cu Victoria Carei şi să promovăm în Liga a III-a. Viitorul este asigurat pentru Liberty”, a afirmat antrenorul Gheorghe Ateşan.

La meciul de baraj programat în 31 mai la Zalău, de la ora 17:30, CF Liberty II va întâlni echipa Victoria Carei, câştigătoarea campionatului din Satu Mare.

Liberty II – Luceafărul 4-1 (1-0)

Stadion Bihoreana. Teren bun. Spectatori: 400

Au marcat: Petrescu ’44 şi 62 penalty, Benţe ’49 şi 76 / Filip ’88

Liberty II: Bak – Nistor, S. Oltean, Solomon, Şorca, Sorian, Kodobocz (’82 Daroczi), Teodorescu (’63 B. Olteanu), Chiş (’46 Benţe), Petrescu (’78 Pandelică), Bajner. Antrenor: Gheorghe Ateşan

Luceafărul: Cl. Pop – Jude, Budău (’63 I. Filip), C. Pop, Morar, Petcuţ, Ov. Ghilea (’46 Buştea), Ciuciu, Briciu (’70 C. Raţ), Grosu, Monenciu (’59 Jurge). Antrenor: Adrian Todea

Arbitri: Ştefan Erdei – Octavian Şovre, Dorin Mudura (Oradea). Observator FRF: Alexandru Terheş (Oradea).