CF Liberty, în linie dreaptă

4Comentarii
Ceea ce parea la debutul Seriei a III-a a Diviziei B doar o himera, se prefigureaza cu patru etape înainte de final ca o realitate. alontanii mai au nevoie de trei victorii în urmatoarele patru meciuri pentru a fi siguri de promovare.

CF Liberty are nevoie de doua victorii pe teren propriu, cu Unirea Sânnicolau Mare si Gloria II Bistrita, iar de pe teren strain, de la Cluj-Napoca si Alba Iulia, trebuie sa aduca cel putin trei puncte, pentru a fi matematic promovata. În acest caz, la finalul campionatului salontanii se vor afla la egalitate de puncte cu FC Bihor, daca „ros-albastrii” realizeaza maxim de puncte în ultimele etape, însa Liberty are avantajul golului marcat în deplasare în meciurile directe (acasa 1-0, în deplasare 2-1).

Toate aceste calcule sunt posibile datorita victoriei obtinute la Timisoara, scor 2-1, pe terenul unei echipe care nu a mai pierdut „acasa” din etapa a doua a returului. Salontanii au început montati partida si au reusit o prima parte de meci foarte buna, dovada si cele doua goluri reusite de oaspeti.

De altfel, jucatorii antrenati de Dan Dobai sunt specialisti ai primei reprize, ei înscriind în sapte etape din acest retur înca din primele 45 de minute. Zoicas si Ianc au fost si de aceasta data oamenii providentiali ai lui Dobai. Primul dintre ei a speculat o respingere gresita a lui Robotin (’13) si a înscris în poarta goala din câtiva metri, iar Sebastian Ianc (’24) a majorat diferenta printr-un sut din 12 metri, dupa o centrare ideala a lui L. Rus.

Fara Sdrobis

Banatenii au redus din handicap în minutul 58 prin Anghel, care l-a lobat din opt metri pe portarul Szasz, insuficient însa pentru a emite pretentii pentru egalare. Interesant e faptul ca antrenorul timisorenilor, Ioan Sdrobis, a refuzat sa stea pe banca tehnica a echipei sale, preferând sa mearga acasa, la Suceava.

Sdrobis e cunoscut ca un „vânator de blaturi”, el acuzându-si în dese rânduri jucatorii de la echipele pe care le-a pregatit de diferite aranjamente, refuzând si în alte dati sa stea pe banca de rezerve înaintea unor meciuri pe care le banuia de „reciprocitati”.

Au evoluat echipele:

CFR Timisoara: Robotin – Brazovan, A. Luca, Bumbac (’67 Cozia), Dresca – Mihaila, Rotaru, Straut, Nicolin (’74 Gaman) – Gheju (’46 Anghel), Mitici. Antrenor: –

CF Liberty: Szasz – Homei, Zaha, Marincean, Cornaci – L. Rus, Mândru, E. Bucur (’69 Sabou), Ianc – Cr. Luca (’65 Farcau), Zoicas (’75 Dobrescu). Antrenor: Dan Dobai