CF Liberty nu a convins la debut

SALONTA - Liberty nu a reuşit nici de această dată să treacă Mureşul. După două înfrângeri în sezonul trecut, gazdele au reuşit de data aceasta să obţină un punct în faţa echipei antrenate de Gică Barbu.

A fost 1-1, dar Mureşul a fost echipa care a ştiut ce a vrut şi putea chiar să-şi adjudece toate punctele puse în joc. Totuşi, începutul le-a fost favorabil salontanilor, care au şi înscris la capătul unui corner: Chiş a centrat excelent, Cr. Bud s-a înălţat şi a punctat de la şapte metri cu o lovitură de cap plasată lîngă bară (18).

Nu a urmat iureşul aşteptat, ci devenii au intrat treptat în joc, iar Sântejudean a şutat, din unghi, puţin pe lângă (27). O minge recuperată de Vrăjitoarea a generat a doua mare ocazie, însă centrarea pentru Cr. Bud a fost respinsă în corner de Vârtic (36).

Ultimele zece minute ale primei părţi au fost controlate autoritar de oaspeţi, care au pus presiune la poarta lui Bălgărean. Mijlocaşul Adi Bud a ratat două imense ocazii în minutele 38, când a reluat cu capul de la şapte metri, pe lângă, şi patru minute mai târziu, când nu a fost în stare să trimită în poarta goală, mingea centrată la colţul lung de Biţiş. În pauză, Selymes nu a reuşit să remedieze problemele din defensivă, pentru că la două minute de la reluare, un atac în superioritate purtat pe banda dreaptă, a făcut şah-mat apărarea şi s-a soldat cu golul lui J. Vajda, reuşit cu un şut de la 12 metri (1-1). Şocul primirii golului nu a trezit echipa gazdă, care a prestat în continuare un joc la întâmplare, uşor dejucat de adversari. Aceştia puteau să treacă în avantaj, în minutul 61, când juniorul M. Savin a şutat de la şapte metri şi Bălgrădean a salvat miraculos. Replica a venit imediat, dar nici salontanii nu au fost mai norocoşi, Cr. Bud deviind o minge cu capul pe lângă (67).

Zece minute mai târziu, Benţe a primit o pasă cadou de la adversar, a rămas singur cu portarul, dar şutul a ocolit colţul lung. A rezultat o remiză care nu a mulţumit nici una dintre tabere, dar Liberty mai are de muncit până să devină o echipă cu pretenţii la promovare.

Liberty Salonta – Mureşul Deva 1-1 (1-0)