CF Liberty şi FC Atromitos au remizat

DEBRECEN - În ultimul meci amical înainte de plecarea în cantonamentul de la Ampezzo, CF Liberty a terminat la egalitate, scor 0-0, cu echipa greacă FC Atromitos, retrogradată din prima ligă la finele sezonului trecut.

A rezultat un meci de luptă, fără menajamente, latura amicală trecând în plan secund. Într-un modul nou faţă de sezonul trecut, 1-4-23-1, Liberty a fost la cârma jocului, însă nu a reuşit să fructifice nici una din ocaziile avute. În mintutul 19, combinaţia dintre Bud şi Iacob s-a încheiat cu un călcâi al ultimului, care a trecut puţin pe lângă. Acelaşi Bud a pornit la slalom printre adversari, a lobat portarul, dar un fundaş a reuşit să respingă de pe linia porţii (32). La pauză au schimbat toată echipa, în timp ce Selyems a preferat să intre cu aceeaşi distribuţie, modificările în tabăra salontană apărând din minutul 54. În minutul 60 şi-a făcut debutul atacantul Bogdan Vrăjitoarea, care a fost la originea câtorva atacuri periculoase, nu înainte ca grecii să trimită mingea în transversală (61). Liberty a căutat lovitura decisivă, dar atacanţii au irosit ocazii bune. Prima a aparţinut lui Bud, care de la opt metri, unghi destul de închis, nu a reuşit să-l învingă pe portar (73). Cea mai frumoasă fază a meciului s-a petrecut în minutul 75, când mingea a circulat pe traseul Bud-Vrăjitoarea-Iacob-Benţe, ultimul trimiţând de la doar şase metri în plasa laterală. Tot plasa laterală a scuturat-o şi Bud, cu două minute înainte de final, iar partida s-a încheiat cu un scor alb. „A fost un meci de luptă în faţa unei echipe bune. Am jucat bine, am fost peste ei, dar ratăm prea mult. În cantonamentul din Italia vom încerca să creştem ca şi consistenţă a jocului. Liberty îşi propune să joace ofensiv, dar fără a neglija apărarea”, a spus antrenorul Tibor Selymes, care şi-ar mai dori doi jucători de bandă pentru a întări lotul. Pentru Liberty au evoluat: Takacs (’43 Bak) – Coca, Cuciula (’58 V. Roşca), Deaconescu, Tegzeş (’82 Chiş) – L. Rus (’60 Vrăjitoarea), Lipă (’57 Petrache) – Avramescu (’54 Benţe), R. Iacob, Bârsan (’54 Birtalan) – Cr. Bud.