CFR Cluj a învins pe FC Bihor cu 5-0

32Comentarii
Titularii campioanei en-titre a României nu au avut prea multe probleme în faţa tinerei echipe bihorene. Hora, De Zerbi, Bastos, Mureşan şi Kapetanos au punctat împotriva bihorenilor.

După un început curajos, în care au ratat prin Mărkuş deschiderea scorului, orădenii au fost depăşiţi de mult mai experimentata şi valoroasa echipă clujeană. Seria golurilor a deschis-o ex-orădeanul Hora, care a recuperat mingea deviată în urma şutului lui Mureşan şi l-a învins pe Fildan (12). În minutul 20, la o neînţelegere între Fildan şi Deaconescu, Bastos a luat mingea, a pasat pentru De Zerbi şi italianul a făcut 2-0.

Până la pauză, ceferiştii au mai punctat o dată: Peralta a trimis o pasă printre fundaşi, Bastos a preluat şi a şutat de la 12 metri în dreapta lui Fildan (38). Şi în partea a doua clujenii au controlat jocul, iar ocaziile şi golurile au fost tot la poarta orădeană.
După ocaziile clare ale lui Bastos (51 şi 53), Mureşan a prins un şut de excepţie de la 25 de metri şi scorul a devenit 4-0 (71). Asta imediat după ce Minteuan a schimbat simultan şapte jucători, printre cei introduşi numărându-se şi Kapetanos. Grecul a reuşit să puncteze la debut, din pasa lui Bud, cu un şut pe lângă Fildan (78). La 0-5, FC Bihor a fost aproape de golul de onoare la cornerul executat de Sorian, dar mingea trimisă cu capul de Deaconescu a ocolit puţin poarta adversă (89).
A rezultat o victorie clară a CFR-ului, care a taxat la maximum fragila defensivă bihoreană. Nici la mijloc sau în atac lucrurile nu au stat prea bine pentru FCB, fiind evident că actualmente există o diferenţă mare între cele două grupări.

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: Nuno Claro – Maftei, Cadu, Rada, Edimar – Hora, G. Mureşan, Peralta, Nicoară – De Zerbi, Bastos. După pauză au mai jucat Amadio – E. Kone, Panin, Nuno Diogo, Kapetanos, Bud, Buş, Batin, Kivuvu, Mocanu şi Creţu. Antrenor: Alin Minteuan
FC Bihor: Fildan – Moraru, Muscă, Sg. Oltean, Iuhas – Chiş, Deaconescu, Sorian – Florean, Mărkuş, Cigan. Au mai intrat Coroian, Bîrză, Danci, Fl. Pop şi Hering. Antrenor: Gheorghe Ghiţ