CFR Cluj e in Cupa UEFA

CLUJ NAPOCA – Formatia CFR Cluj si-a asigurat matematic prezenta in Cupa UEFA, dupa ce a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Gloria Bistrita, in etapa a XXXII-a a Ligii I.

Cu doua etape inainte de finalul sezonului, CFR Cluj are 63 de puncte, sapte mai multe decat Rapid, formatie aflata pe locul patru si care nu mai are nicio sansa sa urce pe podium, deoarece mai poate acumula maximum sase puncte. Astfel, formatia ardeleana va participa, cel putin, in Cupa UEFA, alaturi de castigatoarea Cupei Romaniei, care se va decide intre Rapid si Poli Timisoara.

CFR Cluj pastreaza, insa, sanse de a ocupa locul doi, care i-ar asigura prezenta in turul doi preliminar al Ligii Campionilor, avand cu doua puncte mai putin decat Steaua, formatie aflata in prezent pe a doua treapta a podiumului.

In meciul de luni, pentru CFR Cluj au inscris Pedro Oliveira ’26 si Coroian ’78, in timp ce Gloria a punctat prin Muresan ’90+2, din penalti.

CFR Cluj a deschis scorul in minutul 26, cand Pedro Oliveira a inscris cu capul, de la 7 metri, dupa un corner de pe partea dreapta executat de Manuel Jose.

Scorul a devenit 2-0 in minutul 78, cand Cristian Coroian a inscris cu capul, de la opt metri, dupa ce a fost gasit nemarcat de o centrare de pe partea dreapta a lui Deac.

Gloria Bistrita a redus din diferenta in minutul 90+2, cand Gabriel Muresan a transformat un penalti dictat dupa ce Cadu l-a faultat in careu pe Dorel Zaharia.

Fotbalistul Razvan Fritea (Gloria Bistrita) a disputat primul sau meci oficial dupa mai mult de un an si jumatate de absenta. Ultimul sau joc oficial data din 26 octombrie 2005, cand era legitimat la Universitatea Craiova, iar formatia olteana a eliminat pe FC National in optimile Cupei Romaniei.

De atunci, Fritea a mai evoluat doar in cateva meciuri amicale, tot pentru Universitatea Craiova, in februarie 2006, insa ulterior a fost in pericol de a renunta la fotbal, el fiind suspect de o afectiune a oaselor. Universitatea a renuntat la serviciile sale in decembrie 2006 si a ajuns la Gloria Bistrita.

Mijlocasii Alin Minteuan si Cristian Coroian, introdusi in teren pe parcurs de Cristiano Bergodi, au jucat primul meci pentru CFR Cluj, dupa ce au fost exclusi din lot, in urma meciului cu Steaua, din 26 aprilie, din etapa a XXVIII-a, cand au fost suspectati ca nu si-ar fi aparat corect sansele. Ceilalti doi fotbalisti implicati in scandal, Adrian Anca si Vasile Jula, nu au fost inclusi in lotul de 18 jucatori la acest meci.

Dupa golul inscris in minutul 78, Coroian a redevenit cel mai bun marcator al formatiei CFR Cluj in acest sezon, cu 11 reusite.

In ultimele minute ale partidei, spectatorii clujeni au scandat “UEFA! UEFA!”, CFR asigurandu-si, in urma rezultatului de luni, cel putin prezenta in Cupa UEFA.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 2. Tony, 27. De Sousa, 15. Cadu, 21. Fredy – 5. Manuel Jose (7. Coroian ’74), 31. Dani (14. Minteuan ’61), 18. Pedro Oliveira – 24. Surdu, 29. Didi (8. V. Frunza ’53), 23. Deac. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Gloria: 22. Albut – 14. Damian, 19. Abrudan, 18. Muresan, 2. M. Rus – 5. Predescu, 25. Suru (17. Bad ’74), 15. S. Costea (28. V. Florea ’67), 8. Sepsi (26. Fritea ’62), 20. Roman – 11. Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: V. Frunza ’76, Minteuan ’84 / Sepsi ’37, Roman ’77, Muresan ’80.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Orlando Trandu, ajutat la cele doua linii de asistentii Ispas Cojocaru si Eduard Crangasu. Rezerva a fost Ciprian Dansa.

Observatorii intalnirii au fost Dumitru Mihalache si Ioan Muresan.