CFR Cluj II a eliminat FC Bihor II

CLUJ - Duelul sateliţilor echipelor CFR şi FC Bihor s-a încheiat cu victoria clujenilor, scor 2-0 (2-0). Întărite cu mai mulţi jucători din lotul primei echipe, gazdele au rezolvat ecuaţia calificării încă din prima repriză.

În minutul 20, internaţionalul de tineret Deac a centrat şi Chihaia a reluat cu capul fără speranţe pentru portarul Paul. Tot cu capul a marcat şi Bujor, care a fructificat centrarea venită dintr-o lovitură liberă executată de Fredy (’31). „Victoria clujenilor este muncită. Au fost momente când am jucat de la egal la egal cu o echipă întărită cu jucători de la prima echipă. Din păcate, golurile le-am luat pe două greşeli de marcaj. Prestaţia noastră a fost onorabilă şi consider că am părăsit Cupa României cu fruntea sus”, a precizat antrenorul Dan Baba. În ultimul minut de joc, orădenii au ratat o ocazie monumentală, Pop trimiţând pe lângă poarta goală. Faza următoare a Cupei României este programată în data de 9 septembrie, când alături de cele 20 de echipe calificate din faza a III-a vor evolua cele 36 de echipe din Liga a III-a printre care se vor număra Liberty şi FC Bihor.

Au evoluat echipele

CFR II: Curileac – Hotico, Vieira, Toma, Dârjan – Sucală, Fredy, Leao, Deac – Bujor, O. Chihaia. Antrenor: George Ciorceri. Au mai jucat: Boroştean, Ambruş, Balmoş şi S. Buş.

FC Bihor II: Paul – Miheş, Bot, Pintea, Molnar L. – Lobonţ (’63 Teşan), A. Achim, Balla – S. Ban (’64 Mihoc), R. Ardelean, V. Florea (’55 Pop). Antrenor: Dan Baba.