CFR Cluj paraseste Cupa UEFA

CFR Cluj a remizat, scor 0-0, in returul dublei cu Anorthosis, pierzand calificarea in turul l al Cupei UEFA dupa rezultatul inregistrat la Cluj, 1-3. Elevii antrenati de Ioan Andone nu au reusit sa-si creeze prea multe ocazii de poarta, dezamagindu-si fanii care au facut deplasarea la Larnaca.

Prima repriza a fost una linistita, cu putine ocazii de poarta, singurii care au contat in faza ofensiva fiind ardelenii. Manuel Jose a tras primul sut pe spatiul portii aparate de Beqaj, dupa o lovitura libera de la 25 m, dar portarul cipriot a retinut.

Dupa un sfert de ora de joc, Tony a centrat in marginea careului, Trica a reluat din prima, insa portarul s-a intins si a respins in corner.

In minutul 20, Deac a centrat bine in careu, dar Fabbiani a trecut pe sub balon. Cu cinci minute inainte de pauza, o combinatie Trica-Didi a ametit defensiva adversa, insa sutul brazilianului a ajuns in bratele lui Beqaj.

Partea secunda a fost si mai dezamagitoare, jucatorii ardeleni fiind hipnotizati de echipa cipriota care si-a vazut de joc si a mai castigat inca un punct la coeficientul UEFA.

In minutul 48, Muresan a sutat din marginea careului, dar mingea a ocolit foarte putin poarta. Spre mijlocul reprizei, Panin a trecut si el pe langa deschiderea scorului, insa sutul sau n-a nimerit spatiul portii, trecand peste transversala.

In ultimul minut de joc, Fabbiani putea aduce victoria in extremis, dar Beqaj a fost la post si a retinut sutul din intoarcere al argentinianului.

CFR Cluj: Stancioiu – Tony, Cadu, Galliassi, Panin – M. Jose, Muresan, Deac, Trica – Fabbiani, Didi.

Anorthosis Famagusta: Beqaj – Ndikumana, Poursaitidis, Katsavakis, Lambrou – Deyanov, Fabinho, Nicolau, Zlogar, Boaventura – Sosin.

Au mai jucat: Semedo (46), Culio (59), Minteuan (70) la CFR si Loumpoutis (46), Nicolau (46), Laban (80) pentru Anorthosis.

Cartonase galbene: Katsavakis (23), Ndikumana (47), Nicolau (62), Lambrou (65) de la Anorthosis si  Galiassi (17), Fabbiani (22), Deac (56) de la CFR Cluj.

Partida a fost arbitrata de o brigada engleza, in frunte cu Michael Leslie Dean, ajutat la cele doua linii de Gavin Ward si Mo Matadar.