Champions League

Juventus Torino, Bayern Munich, Ajax Amsterdam, Arsenal Londra, Barcelona sunt echipele care s-au calificat in stagiul urmator din Liga Campionilor. Toate aceste echipe au reusit sa castige meciurile jucate marti seara.  Champions League 22.11.2205 I

Grupa A Juventus si Bayern s-au calificat in optimile Ligii Campionilor cu o etapa inainte de sfarsitul meciurilor din grupa.

Bayern a trecut usor printr-o impresionanta victorie, scor 4-0, de Rapid Viena.

Deisler a deschis scorul in minutul 21, dupa o faza lucrata cu Makaay. Mijlocasul lui Bayern a patruns in careu, a sutat superb de la 12 metri si a inscris, stabilind si scorul la pauza.

In repriza secunda tot Bayern a fost cea care a iesit la joc si a mai inscris de 3 ori prin Karimi in minutul 54 si Makaay in minutele 72 si 76.

Juventus a pornit favorita, insa a avut un meci destul de greu. Del Piero a marcat printr-o lovitura de cap si a adus victoria, in urma unei faze creata de Nedved de la mijlocul terenului.

Cu acest gol, Alessandro Del Piero a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Juventus.

Capello a efectuat doar doua inlocuiri. Prima in minutul 81, prin introducerea lui Mutu in locul lui Nedved si apoi in minutul 84, cand l-a bagat in teren pe Zalayeta si l-a scos pe Trezeguet.

In Cupa UEFA merge Brugge.

Clasamentul grupei inainte de ultima etapa o prinde pe Bayern lider cu 12 puncte, urmata de Juventus cu acelasi numar de puncte, iar pe trei Brugge cu 6 puncte. Pe ultimul loc, Rapid Viena cu 0 puncte.

Ultimele doua meciuri din aceasta grupa (07.12.2005):
Brugge – Bayern
Rapid Vienna – Juventus

Grupa B

Arsenal si Ajax s-au calificat si ele, dupa ce aseara, ambele echipe au obtinut victorii.

Ajax a trecut pe teren propriu de Sparta Praga cu scorul de 2-1. N.d. Jong a inscris cele doua goluri pentru olandezi.

Petras a redus din diferenta in ultimul minut regulamentar al meciului.

Bogdan Lobont nu a fost convocat pentru acest meci de catre antrenorul echipei, Danny Blind.

Chiar daca Thun a jucat mai mult de 50 minute cu un om in minus (A.Deumi a primit cartonas rosu direct in minutul 35), echipa a rezistat destul de bine in fata englezilor de la Arsenal, insa doar pana in minutul 88.

Singurul gol din meciul Thun – Arsenal a fost marcat de Robert Pires din penalti, in minutul 88, dupa un fault facut de Hodzic la Van Persie.

In clasament conduce Arsenal cu 15 puncte, urmata in ordine de Ajax cu 10 puncte, Thun cu 3 puncte si Sparta Praga cu un punct.

Arsenal – Ajax
Sparta Praga – Thun

Grupa C

Brazilianul Ronaldinho si-a pus din nou amprenta in jocul echipei sale. Acesta a reusit sa inscrie o data si sa paseze decisiv la inca doua goluri.

In minutul 14, Gabri a deschis scorul,insa dupa doar 8 minute Werder Bremen a revenit in joc si a egalat din penalti prin T. Borowski.

Evolutia lui Ronaldinho din meciul din campionat cu Real Madrid nu a fost un simplu foc de paie. In minutul 27, din acest meci, el a reusit sa aduca pe Barcelona in avantaj, marcand dintr-o lovitura libera.

Larsson a inschis tabela in minutul 71.

In celalalt meci din grupa, Udinese a reusit sa obtina o victorie foarte importanta si in acelasi timp si spectaculoasa.

Cu toate ca a fost condusa pana in ultimele noua minute regulamentare, italienii au avut puterea sa revina. Iaquinta a marcat pentru 1-1 in minutull 81, iar dupa doar 3 minute Candela a inscris golul victoriei.

In clasament, Barcelona conduce grupa cu 13 puncte, urmata de Udinese cu 7 puncte, Bremen si Panathinaikos cu 4 puncte.

Udinese – Barcelona
Bremen – Panaithinaikos

Grupa D

Ambele meciuri din aceasta grupa s-au terminat la egalitate, 0-0. Grupa este foarte echilibrata.

Villarreal a reusit sa scoata un rezultat bun pentru ei, pe terenul englezilor de la Manchester, fara doi oameni de baza: Riquelme si Forlan.

Incercarile hazardate ale celor de la United au fost inutile. In finalul meciului, suturile din lovitura libera ale lui Cristiano Ronaldo si Nistelrooy nu si-au atins tinta. In ultiimele secvente ale meciului, portarul englezilor a urcat si el in jumatatea adversa, riscand totul, insa fara rezultat pe tabela.

Acest semi-esec a adus destula tristete in randul unui numar de aproximativ 67000 de suporteri.

Ferguson a incercat sa dea lovitura pe final, in minutul 81, prin introducerea atacantului Saha.

Lille si Benfica au terminat, de asemenea, la egalitate, 0-0. La cartonase galbene, Lille a “invins” clar cu scorul de 3-0.