Champions League

Lyon, Real Madrid, Liverpool, Chelsea Londra si Inter Milan au reusit aseara sa se califice in optimile Ligii Campionilor, cu o etapa inainte de final. Pana in acest moment se stiu 10 echipe calificate.  Champions League 23.11.2005 II

Grupa E
Fenerbahce a fost invinsa categoric pe teren propriu de catre AC Milan cu scorul de 0-4.

Toate golurile italienilor au fost marcate de catre ucrainianul Andriy Shevchenko. El a inscris primul gol, dupa doar 15 minute de la startul meciului.

In repriza secunda, AC Milan a continuat sa atace si a inscris din nou prin Shevchenko in minutele 51, 69 si 76.

Antrenorul Milanului, Carlo Ancelotii nu a putut profita de serviciile jucatorilor Jaap Stam (suspendat) si Cafu (accidentat).

Fenerbahce a inceput in ofensiva cu Nicolas Anelka si cu Sanli Tuncay.

Kaka a rezistat in teren doar 18 minute, fiind inlocuit de Rui Costa, in urma unei accidentari.

In celalalt meci al grupei, Schalke a trecut cu scorul de 3-0 de PSV Eindhoven.

Kobiashvilli a reusit sa-si treaca in cont un hattrick, marcand in minutele 18, din penalti, in minutul 72 si in minutul 79, din penalti.

Revenirile in echipa a jucatorilor Philip Cocu, Andre Ooijer si Ibrahim Afallay nu au putut ajuta echipa sa scape neinvinsa din acest meci.

In clasament conduce AC Milan cu 8 puncte, pe locul doi Schalke cu acelasi numar de puncte, pe locul trei PSV, iar pe ultimul loc Fenerbahce cu 4 puncte.

Ultimele doua meciuri din aceasta grupa (6.12.2005):
Milan – Schalke
PSV – Fenerbahce

Grupa F

Ambele meciuri din aceasta grupa s-au incheiat cu acelasi rezultat, 1-1.

In minutul 30, Real Madrid a avut o posesie de 56%, insa golul a picat abia pe finalul primei reprize, in minutul 41, autorul golului fiind Guti.

Real Madrid s-a vazut egalata in minutul 72, prin golul lui Carew, dupa ce a condus mai mult de o jumatate de ora.

De la Real au absentat Ronaldo si Raul, fiind accidentati. Woodgate si Gravesen au revenit dupa niste accidentari, insa nu au fost inclusi in echipa.

In celalalt meci, Rivaldo a adus-o pe Olympiakos in avantaj, in minutul 25, printr-un gol inscris de la 12 metri.

Cu doua minute inainte de final, Helstad a adus un punct nesperat norvegienilor.

Daca Riseth nu executa foarte slab un penalti in minutul 86, Rosenborg putea da lovitura in fata propriilor suporteri, iar scorul putea fi 2-1!

In minutul 85, Pantos de la Olympiakos a fost eliminat dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

In clasament conduce Lyon cu 13 puncte, echipa deja calificata in optimi, pe locul doi, Real Madrid cu 10 puncte, calificata si ea, iar pe ultimele doua locuri Rosenborg cu 4 puncte, respectiv Olympiakos cu 1 punct.

Lyon – Rosenborg
Olympiacos – Real Madrid

Grupa G

In aceasa grupa, zarurile au fost aruncate. Chelsea si Liverpool merg in optimile Ligii Campionilor, iar Betis in cupa UEFA.

Aseara, Chelsea a trecut cu scorul de 2-0 de belgienii de la Anderlecht prin golurile lui Crespo (min. 8) si Carvalho (min. 15).

Liverpool a remizat pe teren propriu, 0-0, cu Betis.

In clasament conduce Liverpool cu 11 puncte. Pe locul doi, Chelsea cu 10 puncte, pe locul trei Betis cu 7 puncte, iar pe ultimul loc, Anderlecht cu 0 puncte.

Chelsea – Liverpool
Betis – Anderlecht

Grupa H

Inter a dat o lectie frumoasa de fotbal celor de la Artmedia, dar si un spectacol de goluri propriilor suporteri.

Luis Figo a fost cel care a deschis scorul in minutul 28, urmand ca apoi Adriano sa realizeze hattrick-ul, marcand si el in minutele 41, 59 si 74.

Prin aceasta victorie, Inter si-a asigurat fotoliul de lider. Italienii s-au calificat in optimi, inca din etapa trecuta.

Roberto Mancini a inceput meciul in atac cu Recoba si cu Adriano. Dejan Stankovic a intrat abia in minutul 60, dupa ce l-a inlocuit pe Juan Veron.

Luis Figo a fost schimbat la pauza de catre N. Burdisso.

In celalat meci, Porto a pierdut victoria in minutul 83, cand a fost egalata de McCormack.

Golul portughezilor a fost inscris de L. Lopez.

In clasament conduce Inter cu 12 puncte, urmata in ordine de catre Glasgow Rangers cu 6 puncte, Artemdia cu 5 puncte si de Porto cu 4 puncte.