Chelsea ajunge in semifinale

Chelsea s-a calificat in semifinalele Cupei Angliei, dupa ce a castigat rejucarea meciului cu Tottenham, cu scorul 2-1. Echipa lui Mourinho a transat repede calificarea prin golurile lui Sevcenko si Wright-Phillips, din minutele 55 si 61.

Tottenham, gazdele acestei partidei, si-au pus mari sperante in rejucarea meciului din sferturile de finala ale Cupei Angliei, iar si in partida de sambata din campionat i-au odihnit pe Zokora, Lennon, Berbatov si Robbie Keane.

La Chelsea, John Obi Mikel i-a luat locul olandezului Robben si Shaun Wright-Phillips a fost introdus inca din primul minut al partidei.

Cea mai mare ocazie a primei reprizei a venit in minutul 7, cand Shevcenko i-a pasat cu pieptul lui Ballack, dar sutul acestuia a trecut pe langa poarta. Prima repriza a fost una destul de modesta, iar jocul a fost unul extrem de tacticizat.

Dupa pauza, Tottenham a optat pentru o tactica mai ofensiva, jucand intr-un sistem 4-3-3. Insa, de spatiile din defensiva gazdelor a profitat Shevcenko in minutul 55, cand a inscris primul gol al partidei. Chelsea a punctat inca o data, destul de rapid, in minutul 61, cand voleul lui Wright-Phillips l-a invins pe Robinson.

In minutul 76, Carvalho a facut un tackling periculos in suprafata de pedeapsa, l-a agatat pe Berbatov, iar arbitrul Atkinson a acordat penalty pentru gazde. Robbie Keane a executat impecabil lovitura de la 11 metri si a relansat partida.

Gazdele au atacat cu toate fortele in ultimele minute ale partidei, portarul Robinson a mai incercat un gol de la mare distanta, insa totul a fost in zadar. Dupa cinci minute de prelungire arbitrul partidei a fluierat sfarsitul meciului, iar Chelsea merge in semifinalele competitiei.

Tottenham: Robinson, Chimbonda, Young-Pyo Lee, Dawson, Rocha, Lennon, Zokora, Jenas, Malbranque, Berbatov, Keane.

Rezerve: Cerny, Stalteri, Ghaly, Defoe, Huddlestone.

Chelsea: Cech, Diarra, Ashley Cole, Carvalho, Terry, Wright-Phillips, Lampard, Ballack, Mikel, Shevchenko, Drogba.

Rezerve: Cudicini, Boulahrouz, Robben, Ferreira, Kalou.

Arbitru: M Atkinson