Chelsea va juca cu Manchester United finala Ligii Campionilor

Chelsea s-a calificat in finala Ligii Campionilor, miercuri seara, dupa ce a invins pe teren propriu Liverpool, dupa doua reprize suplimentare, cu scorul final de 3-2.

Scorul a fost deschis pentru gazde de Drogba, in minutul 33, care l-a executat pe Reina cu un sut la coltul scurt, dupa ce initial portarul a respins un sut al lui Kalou.

Egalarea care a adus cele doua reprize de prelungire a venit in minutul 64, dupa ce Yossi Benayoun a creat o faza superba si i-a pasat lui Torres, care l-a invins pe Cech cu un sut simplu din interiorul careului.

Golul de 2-1 a venit abia in minutul 98 al intalnirii, prin Lampard, care a inscris dintr-un penalti obtinut de Ballack, care a fost faultat de Hyypia, dupa ce cu numai un minut inainte, centralul i-a anulat, pe buna dreptate, un gol lui Essien, surprins in offside.

Acelasi Drogba a inscris in minutul 105, dupa o centrare perfecta a lui Anelka, invingandu-l din nou pe Reina cu un sut la coltul scurt.

Tabela de marcaj a fost inchisa abia in minutul 117, prin Babel, care l-a invins pe Cech cu un sut de la distanta.

Chelsea: Cech, Essien, Carvalho, Terry, Cole, Ballack, Makelele, Lampard, J. Cole, Drogba, Kalou.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Skrtel, Carragher, Mascherano, Alonso, Kuyt, Gerrard, Benayoun, Torres.

Liverpool a terminat la egalitate partida din mansa tur, 1-1, prin golul lui Kuyt, din minutul 43, in timp ce in prelungirile partidei, John Arne Riise a marcat in propria poarta, spre bucuria sustinatorilor lui Chelsea.

Va reamintim ca Manchester United s-a calificat in finala competitiei, dupa ce in tur a remizat cu Barcelona in Spania, 0-0, iar marti seara a invins catalanii, cu scorul de 1-0, prin reusita din minutul 14 a veteranului Paul Scholes.

Finala Ligii Campionilor, in cadrul careia Chelsea se va lupta cu Manchester United, se va juca pe 21 mai la Moscova.