Chelsea, victorie pragmatica cu Liverpool

ANGLIA – Chelsea Londra a obtinut o victorie la limita, scor 1-0, cu Liverpool, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor. Fotbalul spectacol a lipsit cu desavarsire in acest meci.

Partida a inceput cu un minut de reculegere pentru fosta glorie a fotbalului englez, Alan Ball, care a decedat marti, iar de pe Stamford Bridge s-au auzit mii de aplauze.

Drogba, a stat ca o pisica la panda si in minutul 5 a recuperat o minge la mijlocul terenului, a patruns spre poarta lui Reina, dar a fost blocat de fundasii adversi. Chelsea putea deschide scorul inca din minutul 7, cand Drogba a recentrat in careu cu capul, mingea a ajuns la Lampard, care a sutat puternic, insa Reina s-a opus cu un ultim efort, respingand in lateral.

Reina putea sa dea uitarii interventia miraculoasa peste numai doua minute, cand a iesit hazardat la 7 metri si a respins in fata o minge ce a ajuns la Sevcenko, care a incercat un lob, dar mingea a trecut peste poarta.

Chelsea a preferat si in acest meci sa stea la cutie si sa astepte greseala adversarului. Riise a pasat gresit, Drogba a recuperat, iar Chelsea a avut sansa unui contraatac 2 vs. 1, insa fotbalistul ivorian a pasat prea in fata si Reina a iesit si a retinut fara probleme.

Cu un Liverpool care parca nu se regasea, ocaziile au continuat tot la poarta lui Pepe Reina. Drogba mai avea nevoie de doar cativa centimetri pentru a inscrie in minutul 21, cand nu a ajuns la o centrare in careul cormoranilor.

Lampard a beneficiat de o lovitura libera de la 35 de metri in minutul 23, dar a sutat puternic putin pe langa poarta. Nigerianul Obi Mikel a fost facut KO de Xabi Alono in minutul 24, fotbalistul spaniol scapand fara cartonasul galben.

Inevitabilul s-a produs in minutul 29, cand, dupa un contraatac scoala, Drogba a facut o cursa pe partea dreapta, si-a batut joc de Daniel Agger, i-a pasat lui Joe Cole in fata portii, iar fotbalistul englez a avut de indeplinit o simpla formalitate pentru a inscrie primul sau gol din acest sezon de Liga Campionilor.

Prima sansa de gol pentru Liverpool a venit abia in minutul 37, cand Kuyt i-a centrat perfect lui Gerrard, insa fotbalistul englez a reluat mult peste poarta lui Cech cu o lovitura de cap. In finalul primei parti, Liverpool a avut posesia, dar nu a fost in stare sa puna in pericol poarta lui Cech.

In debutul partii secunde, Steven Gerrard a incercat sa-l surprinda pe Cech cu un sut de la 18 metri, insa balonul a trecut peste poarta. Riise si-a incercat si el norocul, cu un sut de la 35 de metri, in minutul 49, dar care nu i-a pus probleme lui Cech.

Ocaziile se inmulteau la poarta lui Cech si peste numai un minut, Dirk Kuyt a reluat cu capul de la 10 metri peste poarta cehului. Peter Cech a facut o parada senzationala in minutul 54, cand Steven Gerrard a sutat din vole de la 18 metri.

Chelsea a cedat posesia, Liverpool a atacat continuu, dar nu a putut sa-si creeze situatii periculoase de gol. Chelsea a mai avut o actiune firava de atac, in minutul 75, cand Joe Cole a sutat la coltul scurt al portii lui Reina, dar portarul iberic a fost atent si a retinut fara probleme.

Londonezii au avut sansa de a-si mari avantajul de pe tabela de marcaj in minutul 79, cand Lampard a executat o lovitura libera de la mijlocul terenului, Drogba a reluat, insa balonul a trecut pe langa bara portii lui Pepe Reina.

Didier Drogba a inventat in minutul 81 o pasa pentru Frank Lampard, acesta a sutat din vole, dar Reina s-a remarcat si a respins in lateral. Meciul s-a terminat cu victoria lui Chelsea, scor 1-0, iar calificarea se va decide pe Anfield Road, iar lodonezii pleaca cu prima sansa.

CHELSEA: 1-Petr Cech; 20-Paulo Ferreira, 6-Ricardo Carvalho, 26-John Terry, 3-Ashley Cole; 12-John Obi Mikel, 8-Frank Lampard, 4-Claude Makelele, 10-Joe Cole (24-Wright Phillips ’85); 7-Andriy Shevchenko (21-Kalou ’76), 11-Didier Drogba
Antrenor: Jose Mourinho

LIVERPOOL: 25-Pepe Reina; 2-Alvaro Arbeloa, 23-Jamie Carragher, 5-Daniel Agger, 6-John Arne Riise; 8-Steven Gerrard, 14-Xabi Alonso (16-Pennant ’83), 20-Javier Mascherano, 32-Boudewijn Zenden; 17-Craig Bellamy (15-Peter Crouch ’53), 18-Dirk Kuyt
Antrenor: Rafael Benitez