Chivu gafeaza la Genova

In epilogul etapei a 16-a din Serie A, Sampdoria si AS Roma au terminat la egalitate, 1-1, dupa o partida modesta, la oaspeti, Cristian Chivu evoluand tot meciul. Iata cum a jucat romanul, precum si celelalte cronici din Serie A ale partidelor jucate duminica.

AS Roma a inceput mai bine partida, in pofida numeroaselor absente din lot (Montella, Kuffour, Nonda si Cassano), capitanul Francesco Totti deschizand scorul in minutul 15, dupa ce Tommasi il pusese la grea incercare pe fostul roman Antonioli.

Saraca in faze de poarta, prima repriza a mai consemnat patrunderea lui Flachi in careul roman, din minutul 22, atacantul genovez fiind blocat la timp de portarul Doni.

Sampdoria a inceput in forta partea a doua, Bonnazoli reluand peste poarta din 5 m, in minutul 50. Presiunea gazdelor a dat roade sase minute mai tarziu, Flachi egaland din penalty, dupa ce tot el fusese faultat in careu de Chivu.

Internationalul roman a avut o evolutie oscilanta, combinand interventiile sigure, cu faulturi inutile si ezitari, greseala sa din minutul 55, privand-o pe Roma de obtinerea celor trei puncte pe Marassi.

Sampdoria: Antonioli; Zenoni, Sala, Pavan, Pisano; Gasbarroni (Kutuzov ’56), Volpi, Palombo (Dalla Bona ’36), Tonetto; Flachi, Bonazzoli (Bazzani ’78) Antr:Walter Novelino

Roma: Doni; Panucci, Mexes, Chivu, Bovo; Tommasi (Rosi ’78), Perrotta, De Rossi; Aquilani, Taddei (Okaka ’86); Totti. Antr:Luciano Spalletti

MILAN ZDROBESTE MESSINA

Ac Milan si-a spalat pacatele in fata propriilor suporteri, dupa esecul din derby (2-3 cu Inter, saptamana trecuta), invingand la pas, cu 4-0, pe Messina.

Asezati pe doua linii in defensiva, oaspetii din Sicilia au rezistat pe San Siro doar 22 de minute, Sevcenko spargand gheata din penalty, dupa ce Gilardino fusese trantit in careu de nigerianul Leke. Eroul primei reprize a fost goalkeeperul oaspetilor, Marco Storari, care prin interventiile sale providentiale a limitat diferenta de pe tabela. Cu toate acestea, Messina putea egala in minutul 40, la patrunderea lui Sculli, sutul acestuia ocolind de putin poarta lui Dida.

Dupa reluarea jocului, Sevcenko, Gilardino si Kaka combina excelent la marginea careului advers, atacantul ucrainean finalizand cu gol, o faza de mare spectacol. Pana la final, Milan a mai punctat prin Pirlo (83) din lovitura libera si Gilardino (85).

Cu acest rezultat si profitand de semi-esecul Fiorentinei de la Empoli, Milan urca pe locul trei in clasament, la 9 puncte in spatele liderului Juventus.

Etapa urmatoare, programata la mijlocul saptamanii viitoare, Ac Milan se va deplasa la Livorno, pentru o partida foarte dificila cu echipa locala, care se afla la doar trei puncte de trupa lui Ancelotti.

Milan: Dida; Simic, Stam, Kaladze, Serginho; Gattuso, Pirlo (Vogel ’84), Seedorf (Ambrosini ’76); Kaka; Shevchenko (Vieri ’63), Gilardino

Messina: Storari; Zoro, Olorunleke (Donati ’69); Cristante, Aronica; Zanchi, Mamede, Sculli (Rafael ’76); D’Agostino; Di Napoli, Zampagna (Muslimovic ’78)