Chivu pune umarul la victoria lui Inter

Internazionale Milano, cu Cristi Chivu intergralist si coautor la doua goluri, a obtinut o victorie, scor 4-2, in meciul cu CSKA Moscova, desi rusii conduceau dupa o jumatate de ora cu 2-0.

Spre surprinderea tuturor, rusii au deschis scorul pe San Siro dupa 23 de minute, autorul golului din meciul tur, Jo, invingandu-l din nou pe Julio Cesar dupa un schimb de pase cu Vagner Love si un sut cu piciorul stang.

In minutul 32, CSKA Moscova a socat din nou si a facut 2-0, dupa un contraatac purtat de unul singur de Vagner Love, care i-a depasit cu usurinta pe Ivan Cordoba si Olivier Dacourt, iar apoi a sutat cu piciorul stang si nu i-a dat nici o sansa lui Julio Cesar.

Acest gol a trezit-o la realitate pe Internazionale Milano, care a egalat imediat la reluare. Cristi Chivu a batut o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Ibrahimovic a marcat dintr-o pozitie suspecta de ofside.

Nu a durat mult si a venit si egalarea lui Inter, mai exact in minutul 34. Maicon a pasat scurt spre Crespo, acesta a dat mai departe la Hernan Crespo, si Afinkeev a fost nevoit sa se vada invins pentru a doua oara in doua minute.

Internazionale Milano a preluat pentru prima data conducerea in minutul 67, la o faza care l-a avut coautor tot pe Chivu. Internationalul roman a executat un corner de pe partea stanga, Cruz a deviat si Cambiasso a marcat din sase metri.

Scorul final a fost stabilit cu un sfert de ora inainte de final de catre suedezul Ibrahimovic, care a sutat de la 25 de metri si l-a invins pentru ultima data pe Afinkeev.

In celalalt meci al grupei G, Fenerbahce a obtinut o victorie extrem de utila in fata olandezilor de la PSV Eindhoven, cu scorul de 2-0.

Turcii au beneficiat de autogolul lui Dirk MArcellis din minutul 28, pentru ca doua minute mai tarziu sa-si adjudece cele trei puncte dupa golul lui Senturk Semih.