Chivu, titular in Milan-Roma 2-2

A doua semifinala a Cupei Italiei a programat joi seara pe San Siro derby-ul dintre AC Milan si AS Roma, partida la care au asistat de la tribuna oficiala si noile achizitii ale gazdelor, Massimo Oddo si Ronaldo.

Milan a inceput in forta, conducand la jumatatea primei reprize cu 2-0, dupa care a platit gravele erori din defensiva, romanii restabilind egalitatea pana la pauza. Jocul s-a incheiat cu paradele providentiale ale lui Dida, care pastreaza trupa lui Ancelotti in lupta pentru calificarea in finala.

Gazdele au inceput in forta jocul si au reusit deschiderea scorului dupa numai patru minute de joc, prin brazilianul Ricardo Oliveira, acesta profitand de o inexactitate a defensivei romane, varful milanez invingandu-l pe Curci cu un sut din alergare la coltul scurt.

Roma a reactionat imediat si suedezul Wilhelmsson, adus in aceasta iarna de la Anderlecht, a tras un prim semnal de alarma la poarta lui Dida, sutand pe langa poarta (6). In pofida acestei ocazii a oaspetilor, baietii lui Ancelotti au controlat inceputul de partida, Inzaghi ratand o buna sansa de gol in minutul 15. Internationalul italian nu a mai gresit tinta in minutul 24, cand a fructificat din fata portii centrarea lui Jankulovski de pe stanga, faza rezultata in urma unei noi greseli a defensivei oaspetilor.

Din acest moment Milan a facut pasul inapoi, Roma punand stapanire pe joc. Schimbarea s-a vazut si pe tabela de marcaj, Simone Perotta reducand din diferenta dupa numai cinci minute de la golul lui Inzaghi, profitand de o balbaiala a defensivei milaneze, condusa de Billy Costacurta, 41 de ani!

Roma a trecut pe langa egalare in doua randuri, Mancini (31) si Totti (33) negasind spatiul portii lui Dida. Brazilianul din poarta Milanului a gresit flagrant cu sase minute inainte de finalul primei reprize, cand a primit un gol parabil de la chilianul Pizarro. Totti putea face chiar 3-2 in ultimele secvente ale primei parti, daca gasea spatiul portii milaneze.

Gazdele au inceput in ofensiva repriza secunda, intrarile lui Seedorf si Gilardino impulsionand atacul milanez. Cu toate aceste, cea mai mare ocazie a gazdelor a fost ratata de brazilianul Kaka, voleul acestuia din 14 metri fiind respins in corner de Curci (50). Milan a micsorat treptat ritmul si Roma a irosit trei mari ocazii de gol pana la final, Dida intervenind de fiecare data salvator la Wilhelmsson (60), Totti (83) si Pizarro (87).

Capitanul nationalei Romaniei, Cristi Chivu, a evoluat titular 90 de minute, facand pereche in centrul defensivei romane cu francezul Mexes. Chivu a fost surprins pe picior gresit la golul lui Oliveira, in timp ce la al doilea nu a putut face nimic, greseala apartinandu-i lui Panucci.

Returul este programat miercuri, 31 ianuarie, pe Stadio Olimpico din Roma.

AC Milan: Dida; Simic, Bonera, Costacurta, Jankulovski; Gattuso (Brocchi ’72), Pirlo, Ambrosini (Seedorf ’61); Kaka; Oliveira (Gilardino ’77), Inzaghi. Antrenor: Carlo Ancelotti.

AS Roma: Curci; Panucci, Mexes, Chivu, Tonetto; De Rossi, Pizarro; Wilhelmsson (Rosi ’88), Perrotta (Cassetti ’82), Mancini (Tavano ’76); Totti. Antrenor: Luciano Spaletti.