Cine opreste Interul ?

ITALIA – Internazionale Milano a bifat cel de-al 28-lea meci fara infrangere din acest sezon, dupa ce a invins Parma cu 2-0. Inter domina autoritar acest sezon si nimeni nu-i mai poate opri. Apasati aici pentru a citi cronica etapei din Serie A.

Inter – Parma 2-0: Dupa ce la pauza scorul a fost alb, Internazionale Milano a inscris primul gol al partidei in minutul 55, prin Maxwell, care a inscris un gol senzational dupa un un-doi cu Crespo. Crespo si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 70, cand dupa o pasa a lui Adriano l-a invins pe Bucci si a stabilit scorul final.

Atalanta – Fiorentina 2-2: Adrian Mutu nu a facut deplasarea pentru aceasta partida, dar nu atacul a fost principala problema a echipei in acest meci. Reginaldo a deschis scorul pentru Fiorentina in minutul 27 si Pazzini a dublat avantajul pe tabela de marcaj cinci minute mai tarziu. Loria a reusit sa inscrie in minutul 39 pentru gazde si a relansat meciul. Segna Doni a adus un punct pentru gazde in minutul 65, dintr-un penalty.

Cagliari – Messina  2-0:  Bondini a deschis scorul pentru Cagliari in minutul 12, iar Budel a adus linistea pentru gruparea din Cagliari in minutul 24, cand sutul sau a fost deviat de Pestrin, iar balonul a intrat in poarta. Gazdele au jucat in 10 oameni din minutul 75, dupa ce Zoro a fost eliminat.

Chievo - Sampdoria 1-1: Quagliarella a reusit un eurogol de la 40 de metri si i-a adus pe oaspeti in avantaj, in minutul 27. Peste numai cinci minute, dupa o centrare a lui Kosowski, portarul Sampdoriei, Berti, a iesit gresit, iar Brighi a adus egalarea pentru gazde. In repriza a doua putin fotbal si meciul s-a terminat 1-1.

Empoli – Ascoli 4-1: Lanterna rosie din Serie A, Ascoli, s-a facut din nou de ras. Vali Nastase a fost titular pentru oasepti, dar a avut o evolutie modesta. Pozzi a deschis scorul in minutul 44 pentru gazde, dar Soncin a adus nesperat egalarea in minutul 50. Din acel moment gazdele si-au inceput show-ul. Saudati a inscris golul de 2-1 in minutul 53, din penalty si pentru ca dezastrul sa fie complet pentru Ascoli, Delvecchio a fost eliminat la numai 5 minute de cand a intrat pe teren, in minutul 67. Saudati si Pozzi au marcat ultimele doua goluri pentru Empoli, in minutele 71 si 74.

Livorno – Catania 4-1: Dupa inceputul furtunos din acest sezon, Catania spera la un loc de Liga Campionilor, insa dupa incidentul de la meciul cu Palermo jocul lor s-a schimbat total si se indreapta usor dar sigur spre zona retrogradarii. Lucarelli a reusit un hattrick pentru gazde, marcand in minutele 20, 45 si 92. Celalat gol al gazdelor a fost marcat de Fiore, in minutul 45. Sottil a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 14. Catania a jucat in 10 oameni din minutul 66, dupa eliminarea lui Baiocco.

Torino – Palermo 0-0: Pe Stadio Olimpico din Torino, cele doua formatii au au oferit un joc modest, cu putine ocazii de poarta. Palermo ramane pe locul 4 dupa acest rezultat, iar Torino se afla la mijlocul clasamentului, cu 32 de puncte.