CIP învinsă de echipa lumii

5Comentarii
CIP  învinsă de echipa lumii
Moscova – Campioana României a pierdut cu 0-9 partida cu “galonata” Dinamo Moscova. FC CIP Deva a plătit, marţi, la Moscova, cu vârf şi îndesat, orgoliul de a-şi dori să marcheze măcar un gol în poarta campioanei Rusiei, Dinamo Moscova, favorita grupei B a turului de elită al UEFA Futsal CUP.

Devenii au pierdut cu 0-9 în faţa finaliştilor de anul trecut ai competiţiei, echipă care cu un buget de cinci milioane de euro şi cu un lot în care are şapte jucători brazilieni e un fel de Real Madrid a futsalului.

Înfrângerea cu Dinamo Moscova nu diminuează însă foarte mult din valoarea surprizei realizate de FC CIP în prima etapă în care a învins cu 4-3 pe Şahtior Doneţk, campiona Ucrainei.

Brazilienii fac legea
Campionii României au reuşit o primă repriză bună, chiar dacă au încasat un gol în minutul unu şi erau conduşi cu 3-0 la pauză.

“Contrar scorului echipa s-a descurcat bine în faţa unui adversar atât de galonat care e un fel de echipă a lumii pentru că a adunat tot ce era mai bun de la echipe din Brazilia, Belgia, Portugalia sau Rusia. Diferenţa s-a făcut în momentele în care în teren erau 3-4 brazilieni la Dinamo, pentru că atunci când erau mai mulţi ruşi jucam de la egal la egal şi chiar am avut două mari ocazii”, ne-a declarat telefonic din capitala Rusiei, Paul Grecu, vicepreşedintele FC CIP.

În primele minute după pauză, devenii au ţintit de două ori bara, iar Dinamo care a avut şi norocul de partea ei a punctat de două ori şi a decis practic soarta meciului.

“La 5-0 băieţii au înţeles că nu mai au şanse şi au decis să joace pentru impreia artistică. Echipa a ieşit la joc, a pus presiune pe adversar, a riscat jucând în sistem 5-0 fără portar, dar nu a reuşit să înscrie”, comenta oficialul devean.

UEFA Futsal CUP
Grupa B
Rezultate, luni, 4 decembrie: ora 16:30, Şahtior Doneţk – FC CIP Deva 3-4 (1-2); ora 19:00, Dinamo Moscova – Sporting Lisabona 5-0 (Au marcat: Cirilo 2, Tatu, Kelson, Joan). Rezultate marţi, 5 decembrie: ora 16:30, Şahtior Doneţk – Sporting Lisabona 5-2 (1-1); ora 19:00, Dinamo Moscova – FC CIP Deva 9-0.
Clasamentul
1. Dinamo Moscova 2 2 0 0 14-0 6
2. Şahtior Doneţk 2 1 0 1 8-6 3
3. FC CIP Deva 2 1 0 1 4-12 3
4. Sporting Lisabona 2 0 0 2 2-10 0
Ultima etapă, 7 decembrie: ora 16:30 FC CIP Deva – Sporting Lisabona; ora 19:00 Şahtior Doneţk – Dinamo Moscova.