CNM Pâncota – pas mare spre barajul de promovare

Declaraţii incendiare, şicane reciproce, arbitrii recuzaţi, suspiciuni (ne)fondate, de la aceste coordonate se pleca în Regal Horia – CNM Pâncota. Cel mai aşteptat meci al anului din fotbalul judeţean, amânat 24 de ore pentru a putea fi arbitrat de Haţegan, ne-a ajutat să ne dăm seama care echipă merită să ajungă la barajul de promovare în Liga a III-a.

După cele văzute ieri, indiscutabil, CNM Pâncota este echipa momentului în fotbalul judeţean.

Derby-ul a început cum nu se poate mai prost pentru gazde, Pantea înscriind în min. 5, dintr-o centrare perfectă a lui Szellelky, 0-1. Golul primit i-a blocat pe „regalişti”, cărora nu le-a mai ieşit (aproape) nimic. Nici tactica impusă de gazde nu a fost una clară, concisă, în multe momente jucătorii „biciuţi” de pe margine de Marcel Duşan părând dezorientaţi. De partea cealaltă, oaspeţii puteau „închide” jocul încă din prima repriză, Pantea (min. 25 şi 30) irosind ocazii uriaşe de gol.

Nici pauza nu s-a dovedit un sfetnic bun pentru gazde, care au practicat acelaşi joc stereotip, cu mingi aruncate aiurea pe vârfuri, fără sorţi de izbândă. Trupa lui „Ole” Roşca a făcut un mic pas înapoi, dar a dat senzaţia, în permanenţă, că se află la timona partidei. Chiar dacă ocaziile de gol au fost rare, lupta de la centrul terenului, din care deseori a ieşit scântei, a plăcut numerosului public prezent în jurul cochetei arene de la Horia. Mai întâi, Mager (min. 48) a trecut pe lângă majorarea scorului, pentru ca sigura ocazie cu-adevărat periculoasă a celor de la Horia să vină cu zece minute înainte de final, când Lipitor a şutat din 10 m, puţin peste poartă. Prea puţin, pentru a spera într-un rezultat favorabil şi CNM-ul lui Marius Bîc se distanţează la şapte puncte în fruntea clasamentului, barajul pentru promovarea în eşalonul trei fiind acum mult mai aproape de gruparea din Pâncota.