Constantenii castiga derbiurile

Constanta gazduieste pe litoral la acest sfarsit de saptamana nu mai putin de trei derbiuri la handbal, volei si fotbal.

Neinvinse in competitiile interne si in cupele europene, CVM Tomis Constanta (la volei) si HCM Constanta (la handbal) au intalnit sambata, respectiv duminica, doua echipe plasate in pozitii foarte bune in clasamente.
Sambata CVM Tomis Constanta a dat piept cu Explorari – Universitatea Baia Mare, echipa plasata pe pozitia a doua a clasamentului. Duminica HCM Constanta a primit vizita Unoiversitatii Resita, echipa plasata chiar la…baza podiumului, pe locul patru.

Desi oarecum conjuncturala pozitia celor doua vizitatoare, ca urmare a unor cauze diverse, jocurile au respectat prin dramatism statutul de derbi, ele incheindu-se cu victorii ale gazdelor “netezite” in ultimele secvente ale intalnirilor.

Astfel, la volei, CVM Tomis a inceput in tromba si conducea cu 2-0 la seturi (25-16 si 25-14). Cand parea ca oaspetii se grabesc sa nu piarda trenul, antrenorul Petrica Stancu a operat mai multe modificari in formula de start a echipei gazda, iar jucatorii nou-intrati nu au reusit sa se conecteze la tensiunea jocului, aratand penibil in unele momente, iar scorul la seturi a devenit 2-2 (22-25 si 23-25).

Treziti din letargie, constantenii au transat partida in favoarea lor, castigand “decisivul” cu 15-9, dar evenimentul constituie un real semn de intrebare cu privire la capacitatea de concentrare a jucatorilor care domina intrecerea interna si spera intr-o comportare cat mai buna in Top Teams Cup, unde adversarii au alta mentalitate.

Duminica dimineata, in fata unor tribune ireal de goale (circa 500 de spectatori), HCM Constanta a incheiat un tur de forta, care a cuprins sase meciuri in trei saptamani: patru in campionat si doua in Cupa Cupelor. Poate ca lipsa spectatorilor isi are radacinile si in comportarea uneori “prea extravaganta” a galeriei.

Un exemplu: in meciul de duminica cei din sala au fost facuti “bulangii” pe banii lor, pentru ca, vezi doamne, nu au catadicsit sa se ridice in picioare la scandarile galeriei. Doresc sa le reamintesc suporterilor ca unii dintre cei care sunt in tribune la meciurile echipei au fost alaturi de ea fara nici un favor, material sau moral, din partea cuiva (macar cu sufletul), si atunci cand aceasta se antrena pe Plaja Modern, fara sperante de a se inscrie in campionat.

Dupa calificarea in turul trei al competitiei europene, in dauna echipei Strovolos Nicosia, constantenii au spulberat Steaua chiar la Bucuresti si au primit vizita echipei UCM Resita, echipa care cedase numai trei puncte in sase etape.

Lotul banatenilor nu este unul de neglijat, el intarindu-se in aceasta vara cu jucatori precum Cenusa (Steaua), Alexandru si Irimescu (Minaur), alaturi de handbalisti valorosi, unii dintre ei aflati constant in anturajul “nationalei” de tineret (Ciubotariu, Rohozneanu) sau a celei mari (Adomnicai).

Asa cum aveau sa declare la final, cei doi antrenori au avut obiective diferite in a-si motiva jucatorii. Omer, din postura de lider, are dificultati in a fi “perceput” de jucatori, la care intervine relaxarea si tendinta de a subestima adversarul, in timp ce Petre Avramescu a avut de luptat cu mentalitatea de “deja invinsi” a unor jucatori fara experienta de la Resita.

Jocul a fost echilibrat, arbitrii Constantin Din si Sorin Dinu au tinut sa arate si ei “cine este seful”, dictand nu mai putin de 10 penalitati. Curios este ca gazdele aveau deja trei eliminari cand a fost dictata prima impotriva resitenilor, dar au ramas doar cu atatea, in timp ce oaspetii si-au lasat de doua ori echipa in dubla inferioritate.

Prima rupere de ritm s-a produs in minutul 5: 3-0, apoi in minutul 9 era 7-3. Oaspetii s-au apropiat amenintator dupa ce intre buturi Cenusa i-a luat locul lui Ionescu, astfel ca in minutul 20 era 12-11. Intr-un final de repriza in care am asistat si la faze demne de emisiuni de divertisment, gazdele au intrat la cabine cu avantaj de doua goluri (17-15).

Tot constantenii au pornit mai bine repriza secunda, profitand de superioritate numerica, iar in minutul 38 am consemnat pentru prima data diferenta maxima: 23-17. Cei care s-au opus maririi diferentei au fost Razvan Cenusa si…handbalistii constanteni, care, relaxati prematur, s-au vazut aproape prinsi din urma: 28-26 (min 50).

Apoi iarasi sase goluri (32-26) in minutul 54, iar problema o constituia gestionarea avantajului. Finalul a fost spectaculos, ambele echipe lasand garda jos, iar portarii Cenusa si mai ales Popescu (noua interventii in zece minute) au fost in prim-planul spectacolului.

Gazdele au castigat cu 36-30 un joc de care Aihan Omer marturisea ca s-a temut. Petre Avramescu a fost foarte diplomat in declaratii, el vorbind mai mult despre alte meciuri si echipe, decat despre disputa de pe Litoral. Tehnicianul Resitei si-a criticat voalat jucatorii pentru “lipsa de orientare” in relatiile cu arbitrii (acestia au comentat prea mult), dar a aruncat si cateva sageti in directia bucurestenilor Din-Dinu.

Urmeaza in aceasta seara un derbi la fotbal, in care constantenii isi pun mari sperante: Farul-Steaua. Jocul se va disputa pe stadionul Gheorghe Hagi de la orele 20.15, iar gazdele spera sa faca rocada in clasament cu militarii (in prezent Steaua este pe locul 2, iar Farul pe 3, ambele echipe avand un joc mai putin decat Dinamo – locul 1)

HCM Constanta – UCM Resita: 36-30 (17-15)
HCM Constanta: Stanescu (13 i), Popescu (9i) – portari; Saulescu (2g), Ali, Timofte (4g), Buricea (7g, 1 din 7 metri), Nicolae (4g), Giotoiu (1g), Baiceanu (5g), Stavrositu (3g, 1 din 7 metri), Toma (3g), Soldanescu, Adzic (3g), Iacob (3g) – jucatori de camp. Antrenori: Aihan Omer, Eden Hairi, Cornel Durau.

UCM Resita: Ionescu (1i), Cenusa (11i, 1 din 7 metri) – portari; Adomnicai (6g, 3 din 7 metri), Rosoga, Vaidasigan, Pasic, Alexandru (2g), Cuciula, Irimescu (7g), Rohozneanu (6g), Ciubotariu (1g), Hirsoveanu (6g), Grozavescu (2g), Popescu – jucatori de camp. Antrenor: Petre Avramescu.

Arbitri: Constantin Din si Sorin Dinu (Bucuresti)

Sursa: Onlinesport.ro