Contează doar rezultatul

9Comentarii
ORADEA – FC Bihor a învins Auxerre Lugoj şi a terminat turul deasupra liniei de retrogradare. FC Bihor nu a jucat mai bine decât în precedentele meciuri de pe teren propriu, dar de data aceasta a câştigat. E cel mai important lucru.

Nu mai contează că Auxerre a părut în multe momente o echipă în excursie, care s-a trezit abia prin minutul 60, când deja avea un deficit de trei goluri. La fel de important e şi ce se va întâmpla în continuare cu FC Bihor. Este nevoie de o analiză extrem de serioasă pentru revitalizarea echipei, pentru a scăpa din zona retrogradării.

Revenind la joc, orădenii au deschis scorul în minutul 13 printr-un gol sută la sută al fundaşilor: Pătraşcu a centrat de pe partea dreaptă, Lupuţ a recentrat în mijlocul careului şi Oros a şutat pe sub portar. La o greşeală a lui Pătraşcu, Pecarov putea egala, dar a şutat de la 14 metri, plasat, şi Lăzăreanu a prins (’31). Pe final de repriză Lupuţ a ratat de la şapte metri (’33), iar două minute mai târziu Lupaşcu, singur la şase metri, a şutat în portarul Micşa. În primele zece minute ale părţii a doua, gazdele au profitat de spaţiile lăsate libere de fundaşii adverşi şi au rezolvat soarta meciului.

Lupaşcu s-a revanşat şi a marcat cu capul din şase metri, la colţul scurt, din centrarea lui Cipău (’50), iar după patru minute Foro a făcut 3-0, cu un şut frumos, trimis la vinclu de la 14 metri.
Au cedat iniţiativa
Considerând că meciul este rezolvat, orădenii au cedat iniţiativa şi lugojenii au ratat două ocazii bune în minutul 56, prin Ciorega şi Pecarov, faze la care s-a evidenţiat Lăzăreanu. Normal, a venit şi golul, Pecarov înscriind cu un şut plasat de la marginea careului (’71).

Avertismentul oaspeţilor nu a contat prea mult pentru fotbaliştii orădeni, din moment ce Auxerre a mai avut patru situaţii de a marca prin Moga (’74), Bărburescu (’75 şi ’85) şi Pecarov (’90+1). Enervaţi de lipsa de reacţie a jucătorilor, „Rebelii orădeni” le-au reamintit pentru ce se află pe teren. „Jucaţi fotbal!”, au scandat în mai multe rânduri suporterii. Nu s-au trezit, dar tabela a rămas nemodificată şi FC Bihor a încheiat turul deasupra liniei ce delimitează echipele aflate la retrogradare. O poziţie ruşinoasă pentru un club cu tradiţia FC Bihorului.