Contează doar rezultatul

SALONTA – Liberty a mai bifat trei puncte şi se menţine în plutonul fruntaş al Seriei a II-a, după victoria, scor 2-1 (0-0) cu FCM Reşiţa. Meciul a fost unul de factură slabă, nici una dintre cele două echipe nereuşind să impresioneze.

Cauza poate fi şi starea terenului, extrem de moale, care a limitat exprimarea în teren a unor grupări considerate destul de tehnice. Primul sfert de oră s-a jucat în general la mijlocul terenului, salontanii reuşind să se apropie doar până în preajma careului lui Zimmerman. Reşiţenii au avut prima situaţie de gol, portarul Amamoo reuşind să-l blocheze pe Doană, intrat în careu. În rest au fost doar centrări fără adresă şi câteva lovituri libere din preajma careului irosite de Iambor şi Ianc.

La pauză, Selymes a încercat să dea mai multă creativitate jocului echipei sale şi l-a aruncat în luptă pe Iacob. Cursul jocului s-a schimbat în al doilea minut al reprizei, când Siminic a faultat şi a primit al doilea cartonaş galben. A doua lovitură pentru Reşiţa a venit în minutul 52 când Iambor a pătruns în careu, a fost agăţat imprudent de Miculescu şi arbitrul a acordat penalty. De la punctul cu var, Iacob l-a executat pe Zimmerman cu un şut în dreapta.

Gol de la 50 de metri

Reşiţenii au egalat în minutul 58 cu un gol cum se vede mai rar pe stadioane. Portarul Amamoo a primit o pasă înapoi, a degajat până la Scutaru, iar acesta a reluat puternic din voleu, mingea l-a lobat pe portarul ghanez şi a intrat în plasă. „Jucătorul reşiţean a prins un şut extraordinar, marcând un gol pe care nu cred că o să-l mai reuşească vreodată”, a comentat la final antrenorul gazdelor, Tibor Selymes.

Bihorenii au reînceput imediat cursa pentru golul victoriei, iar în minutul 65, Bud şi-a făcut din nou datoria reuşind al şaselea gol decisiv: Iambor a centrat, Zimmerman a ezitat, şi Cr. Bud a punctat cu capul de la şapte metri. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel că Liberty şi-a mai adăugat trei puncte muncite la zestrea din clasament.

Părerea lui Selymes

Antrenorul Tibor Selymes s-a declarat mulţumit doar de rezultat. „De când sunt la Salonta, cred că am făcut cel mai slab meci. Am făcut foarte multe greşeli. Poate este şi vorba de oboseală pentru că în ultima perioadă am muncit foarte mult cu ei. Din fericire am trecut cu bine şi peste acest hop”, spune fostul internaţional.

Legitimat înaintea etapei a X-a, după ce a fost declarat jucător liber de contractul avut cu FC Bihor, Iacob a reuşit ieri primul gol pentru Liberty. „Robert vine după o perioadă de trei luni în care nu s-a putut antrena cu o echipă. A jucat în trei meciuri, iar apoi a stat două săptămâni pentru că s-a accidentat. E destul de greu pentru el, dar trebuie să muncească pentru că este un jucător foarte talentat”, a încheiat Selymes.

Liberty – FCM Reşiţa 2-1 (0-0)

Stadion Liberty. Teren moale. Spectatori: 100

Au marcat: R. Iacob ’51 penalty, Cr. Bud ’65 / Scutaru ’59

Liberty: Amamoo – Lazar, Ibric, Lipă, Coca – Iambor, Deaconescu (’61 Mândru), Caciora, Ianc (’46 R. Iacob) – Bajner (’87 Chiş), Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selymes

FCM Reşiţa: Zimmerman – B. Străuţ, Mera, E. Miculescu, G. Siminic – Popovici (’52 Teuşan), Scutaru, Doană, Poparadu (’46 I. Matei) – Riviş (’68 V. Popescu), Axente. Antrenor: Ioan Balaur.

Remarcaţii meciului: Cr. Bud, R. Iacob / Scutaru

Cartonaşe galbene: – / G. Siminic ’35 şi 47, E. Miculescu ’65, Zimmerman ’84, Mera ’90+1

Cartonaşe roşii: – / G. Siminic ’47

Arbitri: Gabriel Mocean (Câmpia Turzii) – Costin Florescu (Huedin), Mircea Toderici (Arad). Observator FRF: Mircea Sârbu (Hunedoara).