‘Cormoranii’ au facut legea pe Nou Camp

FC Liverpool a castigat cu 2-1 (1-1) duelul cu FC Barcelona, elevii lui Rafael Benitez luand o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala. Dupa ce Deco a deschis scorul in minutul 14, ‘cormoranii’ au revenit inainte de pauza prin Bellamy (42), pentru ca Riise sa puncteze decisiv in minutul 74.

‘Cormoranii’ au avut un inceput curajos de partida pe Nou Camp, combinatiile din jumatatea catalana demontand ipoteza conform careia Rafa Benitez va practica un fotbal ofensiv. Cu toate acestea, cei care au iesit in evidenta au fost arbitrii din brigada elena, condusa la centru de Kiros Vasaras, acestia gresind flagrant in defavoarea ambelor echipe. Mai intai nu au semnalizat off-side la patrunderea lui Riise in careul gazdelor (4), pentru ca sapte minute mai tarziu sa-l semnalizeze eronat pe Saviola in pozitie afara din joc, la o faza in care ‘iepurele’ scapase singur cu Reina.

Iritata parca de aceasta decizie, Barcelona a apasat pe acceleratie si in minutul 14 a reusit deschiderea scorului prin Deco, mijlocasul portughez fructificand cu capul din centrul careului, centrarea venita de pe stanga de la Zambrotta. Campioana Europei a ramas in jumatatea lui Liverpool, elevii lui Benitez reusind cu greu sa iasa din propriu careu pret de cateva minute.

Ronaldinho & co. au facut cu timpul pasul inapoi, preferand sa mentina un control steril al jocului, fara sa mai apara vreo ocazie la poarta engleza. Fostii campioni ai Europei au simtit momentul de scadere al Barcelonei si au inceput sa fie mai prezenti in jumatatea catalana, Bellamy ratand cea mai mare ocazie a reprizei in minutul 37, cand a reluat cu capul din sase metri putin pe langa poarta lui Valdes.

Cei doi jucatori au fost protagonistii finalului de repriza, Bellamy reusind sa-l invinga pe goalkeeper-ul iberic in minutul 42, acesta din urma alunecand efectiv cu balonul in poarta, la puternica lovitura de cap a galezului de la Liverpool.

Inceputul partii secunde le-a apartinut tot englezilor de la Liverpool, baietii lui Benitez sufocand Barcelona cu un presing agresiv in jumatatea catalana. Negasind drumul spre poarta lui Reina, Rijkaard a mutat primul, introducandu-l in teren pe agerul Iniesta in locul lui Motta (54′), zece minute mai tarziu venindu-i randul lui Giuly sa intareasca ofensiva balugrana. In pofida acestor schimbari, oaspetii au fost cei care au pus probleme in ofensiva, profitand si de greselile in lant ale defensivei spaniole.

Valdes a gafat din nou in minutul 67, cand a prins un balon trimis de Giuly, centralul Vasarar dicatand lovitura libera indirecta din interiorul careului mare al Barcelonei. Valdes s-a revansat, respingand cu piciorul, dupa care Kuyt a reluat cu capul peste poarta din trei metri. Barcelona a avut o tresarire de orgoliu si a trecut in doua randuri pe langa golul de 2-1, Saviola si Messi ratand incredibil intr-un interval de doar cateva secunde. Ocaziile s-au razbunat imediat, Liverpool inscriind dupa doar doua minute, Riise invingandu-l pe Valdes cu un sut din interiorul careului (74′).

Barcelona s-a napustit asupra portii lui Reina, insa fostul portar al echipe catalane a avut noroc la lovitura libera executata de Deco (87′), sutul portughezului intalnind bara. Pana la final, Barcelona a aratat doar neputinta, gazdele demonstrand o data in plus ca nu-si gasesc cadenta in acest sezon, atat in campionat, cat si in Liga Campionilor, unde sunt la doua saptamani de eliminarea din competitie.