Cornelia Deiac, aproape de podium

Cornelia Deiac
Atleta orădeană s-a situat pe locul 5 la CE de tineret, la săritura în lungime feminin.

CE de atletism pentru tineret, disputat recent în Lituania, a reunit la start un număr record de concurenţi, 956, din 40 de ţări. Atletismul orădean a avut trei reprezentanţi la această competiţie: Cornelia Deiac, Halai Erika, ambele fiind participante la proba feminină de săritură în lungime, respectiv Adrian Pop la aruncarea ciocanului.

Adrian Pop n-a reuşit din păcate un rezultat notabil, situându-se pe locul 24 (penultimul), cu numai 60,17 metri. La rândul lor, Cornelia Deiac şi Halai Erika au avut evoluţii remarcabile, izbutind să mse califice în finala probei. Halai a încheiat concursul pe locul 9, cu rezultatul de 6,36 metri, iar Deiac a fost aproape de podium, terminând pe locul 5, cu 6,61 metri. Proba a fost câştigată de Melanie Bauschke (Germania), cu 6,83 metri, urmată de Nastassia Mironchyk (Belarus) cu 6,76 metri, Eloyse Lesueur (Franţa) cu 6,72 metri şi Sosthene Moguenara (Germania) cu 6,69 metri. Cornelia s-a aflat aşadar la numai 11 centimetri de medalia de bronz. Ea a avut în finală patru sărituri reuşite: 6,49 m, 6,61 m, 6,42 m şi 6,47 m. Deşi a ratat podiumul, eleva antrenorilor Virgil şi Mariana Preda a dovedit totuşi că deţine un potenţial remarcabil, având capacitatea de a progresa în viitor, pentru a accede în elita continentală a probei. România a cucerit două medalii la CE de tineret, prin Ancuţa Bobocel, aur la 3.000 metri obstacole, cu 9’47,90”, şi Cristina Bujin, argint la triplusalt cu 14,26 metri.