Corvinul a învins Metalul Oţelu Roşu

HUNEDOARA – Juniorul Robert Stef a închis tabela cu trei minute înainte de finalul meciului. În ultimul meci amical din intersezon, Corvinul Hunedoara a învins, duminică, pe teren propriu, scor 3-0, la pauză 1-0, formaţia Metalul Oţelu Roşu (Liga IV).

Golurile hunedorenilor au fost marcate de Doru Şerban (minutul 18), Vişan (64) şi juniorul de 17 ani Robert Ştef. În minutul 51 portarul Adrian Pascal a ratat o lovitură de la 11 metri scoasă de atacantul Marius Păcurar. Capitanul „alb-albaştrilor” a trimis mingea peste poartă. Antrenorul hunedorenilor, Titi Alexoi, a început meciul cu următoarea formulă de echipă: Pascal – A. Vajda, Guinea, Cruşoveanu, R. Danciu – Gaman, Bozdog, D. Serban, Vişan – Păcurar, Fotescu. Au mai jucat: Robert Cristian, Doroi, Ştef, Ionuţ Radu şi Bogdan Cristea.

Cu o săptămână înaintea reluării campionatului, tehnicianul Titi Alexoi s-a arătat îngrijorat de situaţia în care se află clubul, care are transferurile blocate, dar mai ales de faptul că nu dispune de un lot complet numeric. „Banca de rezerve este goală. Nu am dubluri pe posturi. Nici nu vreau să mă gândesc la situaţia în care, din cauza unor accidentări, va trebui să înlocuiesc unul dintre jucătorii din echipa de bază. Astăzi (ieri-n.r.), Guinea, Bozdog şi Marius Păcurar au jucat accidentaţi”, a spus Alexoi.

Hunedorenii au transferurile blocate deoarece nu au achitat suma de 25.000 de euro grupării de liga a treia, CFR Marmosim Simeria, adică 30 la sută din transferul jucătorului Valentin Furdean de la Corvinul la echipa de Liga I, UTA Arad. Sâmbătă, 1 martie, în prima etapă din retur, Corvinul Hunedoara va primi pe stadionul „Michael Klein” vizita echipei CSM Râmnicu Vâlcea.