Corvinul câştigă la limită

Teliuc – Fără patru jucători importanţi, Mureşul Deva a cedat la limită 0-1 în faţa Corvinului.

Stadionul din Teliuc a fost marţi gazda ultimului meci amical pe care Corvinul Hunedoara l-a jucat înaintea stagiului de pregătire din Grecia. Terenul îngheţat le-a pus probleme în debutul meciului ambelor formaţii, astfel încât a rezultat o repriză foarte echilibrată, fără prea multe ocazii de gol şi care s-a încheiat cu scor alb. În mitanul secund antrenorul devenilor, Gică Barbu, a introdus în teren mai mulţi juniori şi astfel Corvinul a trecut la cârma jocului.

Deşi au ratat mult, hunedorenii nu au reuşit să înscrie. După două bare, Corvinul reuşeşte deschiderea scorului prin Dăscălescu, în minutul 83, suficient pentru ca echipa mai bine cotată să se impună la limită cu 1-0. „Azi am întâlnit o echipă bună, dar care a căzut fizic în repriza a doua. În acest moment lucrăm foarte mult în compartimentul defensiv pentru a crea siguranţă, dar în stagiul din Grecia vom exersa şi atacul”, explică atrenorul Corvinului, Titi Alexoi, motivul pentru care ultimele amicale ale hunedorenilor s-au încheiat cu scoruri la limită.

Dezamăgit de juniori

Primul meci amical din acest sezon pentru formaţia Mureşul Deva nu l-a mulţumit pe deplin pe antrenorul Gică Barbu. „În acest moment suntem la 60% – 65% din potenţial, dar până la începutul campionatului vom fi pregătiţi. În general sunt mulţumit de prestaţia jucătorilor, mai puţin în privinţa juniorilor care au dovedit în meciul de azi că au carenţe în ceea ce priveşte disciplina tactică. Mai trebuie să acumuleze mult ca să poată ajuta echipa la promovare”, apreciază antrenorul devean.