Corvinul s-a înecat în Mureş

Deva – Plusul de experienţă şi omogenitate al nou-promovatei Mureşul Deva s-a dovedit decisiv în duelul cu nou-construita echipă a FC Corvinul 2005 Hunedoara, derulat ieri, la Deva, în faza a IV-a a Cupei României. Victoria devenilor, scor 1-0, s-a conturat însă greu, lovitura de graţie fiind dată din penalty de Szemelly în minutul 70.
La podea
Intrate în teren cu mai mulţi jucători de rezervă cărora li s-a dat şansa să demonstreze că merită un loc de titulari, cele două echipe s-au încins la luptă şi au oferit un meci modest, sub pretenţiile ligii secunde. Vioara întâi, cel puţin în prima repriză, a fost echipa pregătită de Gică Barbu care a presat destul de insistent careul advers. Golul s-a lăsat aşteptat în ciuda ocaziilor, pentru că devenii au fost neinspiraţi la finalizare. Cea mai clară ocazie a primei părţi a irosit-o Biţiş (35) care a scăpat singur cu Pascal, dar a fost copleşit de emoţii şi s-a pierdut cu firea când să-l dribleze şi pe portarul hunedorean. Trupa lui Titi Alexoi a fost asemeni unui boxer la podea, apărându-se eroic şi având prima ieşire ofensivă abia în minutul 33.
Imprudenţă decisivă
În repriza secundă scenariul jocului s-a schimbat. Tinerii din echipa Corvinului au scăpat de trac şi au dat o replică mai consistentă. Fotescu (49) a avut o ocazie imensă de a deschide scorul, dar s-a speriat de coechipierul său B. Nicolae şi a tras peste poartă. Mureşul a replicat prin Szemelly (62) şi Vaida (67), dar şi Corvinul a încercat să dea lovitura prin Fotescu (65) şi Irina (66). Şirul ocaziilor ratate la cele două porţi s-a întrerupt în minutul 70, când B. Nicolae l-a atacat imprudent în careu pe Biţiş, iar arbitrul a dictat penalty, pe care l-a transformat Szemelly. În ultimele minute Corvinul a încercat să ducă meciul în prelungiri. Nu a reuşit însă pentru că arbitrul n-a acordat penalty când Fotescu (84) a fost blocat în careu în momentul şutului de Vârtic, iar Stroia (88) a şutat peste din interiorul careului.

Mureşul Deva – FC Corvinul 2005 Hd. 1-0
Stadion: Cetate; Spectatori: 1.000.
A marcat: Szemelly (min. 70 din penalty).
Mureşul: Moldovan – Dosan, Vîrtic, Bud (61 Szemelly), Vălăşutean – Sava, Vaida, Bunea, Pisoiu – Biţiş (81 Coman), Sergiu Boloş (46 Lintaru). Antrenor – Gică Barbu.
FC Corvinul: Pascal – Vişan, Guinea, Irina, B. Nicolae – Loghin (58 R. Cristian), Găman, Duralia, Danciu (75 Găldean) – Fotescu, Ungureanu (75 Stroia). Antrenor – Titi Alexoi.