Corvinul, şanse mici

HUNEDOARA – Corvinul s-a înclinat din nou pe propria arenă şi păstrează şanse mici de a se salva de la retrogradarea în eşalonul al treilea.

Corvinul privea cu mari speranţe partida cu Gaz Metan Mediaş, echipă considerată a fi cea mai în formă din Seria B2 în acest an. Elevii lui Văetuş s-au înclinat însă, deşi pot invoca şi ghinionul. A fost 1-0 pentru medieşeni, printr-un gol marcat cu noroc în ultimul sfert de oră al meciului. Astfel, Corvinul rămâne la şase lungimi de locul care asigură salvarea. Totuşi, hunedorenii nu cedează mizând pe faptul că CFR Timişoara, dar mai ales FCM Reşiţa, sunt şi ele la capătul puterilor. Ultima, Reşiţa, nu a reuşit niciun punct în acest an, fiind în degringoladă după ce au rupt colaborarea cu Poli Timişoara.

Corvinul dă semne că poate mai mult. Chiar dacă au avut în faţă pe gaz Metan, în prima parte a meciului de sâmbătă hunedorenii au fost cei care au condus ostilităţile, având trei mari şanse de a marca. Nu au făcut-o şi asta i-a costat în partea a doua când Gaz Metan a pus stăpânire pe joc.
În urma acestei înfrângeri, şansele Corvinului s-au diminuat, dar ele rămân totuşi…

VĂETUŞ: „SITUAŢIA ESTE CRITICĂ”
Florea Văetuş, antrenorul Corvinului, s-a arătat foarte dezamăgit după partida cu Gaz Metan. „I-am prins într-un moment mai slab, am avut trei ocazii, dar nu am reuşit să le fructificăm. După pauză, două greşeli au dus la faza golului şi am rămas cu mîna goală după un meci în care puteam conduce cu 3-0 la pauză. Situaţia e critică, dar ne vom juca şansele pînă la capăt”, a spus Văetuş. Acesta a fost confirmat de oficialii clubului în funcţia de antrenor cel puţin până la finele sezonului, asta după ce şi-a exprimat dorinţa să renunţe.