Craiova castiga dupa 12 etape

PIATRA NEAMŢ – Universitatea Craiova a invins, miercuri, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formatia Ceahlaul Piatra Neamt, in etapa a XXVIII-a a Ligii I, aceasta fiind prima victorie a formatiei oltene dupa 12 partide, la primul joc disputat de la numirea lui Florin Cioroianu in functia de antrenor.

Golurile Universitatii au fost marcate de Fl. Costea ’12 si Dina ’84.

Universitatea Craiova a deschis scorul in minutul 12, prin Florin Costea, care a scapat din marcaj cu mingea la picior, a intrat in careu si a marcat cu un sut de la aproximativ 11 metri, pe coltul scurt, pe sub portarul Fedorenko.

Mihai Dina a ridicat scorul la 2-0 in minutul 84, cand a scapat spre poarta pe partea dreapta, l-a driblat pe Fedorenko, iesit din careu in intampinarea sa, si, cu toata opozitia lui Florin Nohai, a trimis mingea in plasa, de la aproximativ 14 metri, la coltul lung.

Echipa Universitatea Craiova a fost incurajata la Piatra Neamt de un grup de aproximativ 30 de suporteri, care a afisat un banner adresat patronului Adrian Mititelu: “Investeste sau pleaca”.

Universitatea nu mai castigase in ultimele 11 partide, ultimul succes al formatiei oltene datand din 17 noiembrie 2006, 1-0 pe teren propriu cu Farul Constanta, in etapa a XVI-a. De atunci, echipa antrenata pana duminica trecuta de Stefan Stoica a obtinut sapte remize si a inregistrat patru infrangeri.

Universitatea Craiova incepe mai decisa meciul si are prima ocazie in minutul 11. Costea scapa pe partea dreapta, intoarce mingea la Baird, dar reluarea australianului este respinsa excelent de Fedorenko.

Un minut mai tarziu, Craiova nu mai rateaza. Costea este lansat in careu si, de aceasta data, Federenko nu mai poate salva poarta Ceahlaului.

In minutele 13, gazdele riposteaza prin Mircea Ilie, care este blocat in ultima clipa de aparatorii olteni.

In minutul 21, dupa o greseala a lui Ciuca, mingea e trimisa in careul oltenilor, Vrajitoarea nu reuseste sa o preia, iar voleul lui Purica este scos cu greu de Bornescu.

Craiova are o noua ocazie, in minutul 27. Contraatac supranumeric al oaspetilor, Costea trimite mingea in careu, Costel Ilie respinge salvator, iar Dina trage pe langa poarta.

In minutul 41, Rusmir reuseste un un-doi cu Vrajitoarea, dar Bornescu se opune la sutul sarbului.

Craiova rateaza majorarea scorului cu putin inaintea fluierului final al primei reprize. Baird profita de eroarea lui Forminte, patrunde in careu si trage in plasa laterala.

Ceahlaul incepe in forta repriza secunda si, in minutul 53, Rusmir il lanseaza pe Vrajitoarea, dar sutul acestuia e scos in corner.

In minutul 56, Ilie patrunde pe partea stanga, trimite o centrare in careu, dar Lucian Goian reia in bratele lui Bornescu.

Universitatea Craiova mareste diferenta in minutul 84. La o greseala a defensivei nemtene, Dina profita, il depaseste pe Federenko si finalizeaza.

Ceahlaul: 12. Fedorenko – 27. L. Goian (6. M. Alexandru ’72), 20. Nohai, 5. Iencsi, 4. Vasae – 16. Purica, 24. Forminte, 19. C. Ilie (26. Banuta ’46), 25. Rusmir – 14. Vrajitoarea (17. Enache ’69), 11. M. Ilie. Antrenor: Aurel Sunda.

Universitatea: 23. Bornescu – 7. Ciuca, 6. D. Stoica, 4. Mitchell – 18. Dananae, 15. Garla (33. A. Ionescu ’79), 29. Gargalie, 27. Rose – 20. Dina, 10. Fl. Costea (77. Wobay ’90+1), 17. Baird (16. L. Parvu ’76). Antrenor: Florin Cioroianu.

Cartonase galbene: C. Ilie ’38, L. Goian ’42, Iencsi ’54, M. Ilie ’66, Forminte ’81 / Baird ‘7, Mitchell ’65, Dina ’84.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.