Craiova face macel la Timisoara

TIMIŞOARA – Poli Timisoara a pierdut, cu scorul de 1-5 (1-1), meciul sustinut, sambata, pe teren propriu, in compania formatiei Universitatea Craiova, in etapa a XXXII-a a Ligii I.

Pentru Poli Timisoara a inscris Mitchell ’31 (autogol). Universitatea Craiova a punctat prin Dina ‘7, Baird ’50, ’90+1 si D. Stoica ’63 si ’84, ambele din penalti.

Universitatea Craiova a deschis scorul in minutul 7, prin Mihai Dina. Michael Baird a reusit sa ramana la balon in duel cu doi fundasi, a pasat in dreapta la Dina, care a inscris cu un sut de la 16 metri, deviat de Emeghara, care l-a pacalit pe portarul Costel Pantilimon, care plonjase deja in stanga.

Poli Timisoara a restabilit egalitatea in minutul 31. Artavazd Karamyan a dat o pasa printre pentru Gigel Bucur, plecat de la limita ofsaidului, acesta a ajuns aproape de linia de fund, a intors pana la Andrei Cristea, sutul acestuia l-a lovit pe Bornescu, mingea a ricosat in Mitchell si a intrat in poarta.

Oaspetii au revenit in avantaj in minutul 50, cand Michael Baird a inscris cu un sut de la 21 de metri, cu piciorul drept, pe sub Pantilimon.

Poli a ramas in inferioritate numerica in minutul 62, cand fundasul Gabriel Canu a primit direct cartonasul rosu, pentru un atac periculos in careu asupra lui Michael Baird, soldat si cu acordarea unui penalti in favoarea Universitatii Craiova. Dorel Stoica a transformat lovitura de la 11 metri in minutul 63, cu un sut in dreapta lui Pantilimon, care a plonjat in stanga.

Scorul a devenit 4-1 in favoarea oaspetilor in minutul 84, cand Dorel Stoica a transformat un nou penalti acordat Universitatii Craiova, dupa ce Baird a fost faultat din nou in careu, de aceasta data de Sorin Radoi. De aceasta data, Stoica a sutat pe jos, in stanga lui Pantilimon.

Michael Baird a stabilit scorul final al partidei, 5-1, in minutul 90+1, cand a primit o pasa de la Saceanu, si, ramas singur cu Pantilimon, a marcat cu un sut la coltul lung, din coltul careului mic, lateral dreapta.

Meciul s-a disputat fara spectatori, dupa ce gruparea Poli Timisoara a fost sanctionata de comisiile FRF sa organizeze doua partide cu portile inchise, ca urmare a incidentelor de la meciul cu Steaua, din semifinalele Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Giulesti-Valentin Stanescu.

Un grup de 10-15 suporteri ai Universitatii Craiova a ramas in afara stadionului pe toata durata partidei, in imediata apropiere a cordonului de jandarmi, si a cantat pentru a-si incuraja favoritii.

In tribuna oficiala a stadionului Dan Paltinisanu a luat loc si fratele geaman al lui Artavazd Karamyan, Arman. Acesta a avut la gat un fular violet si si-a incurajat in permanenta fratele, aflat in teren.

Poli Timisoara: 29. Pantilimon – 4. McKain, 23. Canu, 13. Emeghara – 31. Abiodun, 5. Alexa, 17. Omoduemuke (10. Plesan ’55), 77. Karamyan – 25. Torje (24. Mansour ’61) – 15. A. Cristea, 18. G. Bucur (14. S. Radoi ’65). Antrenor: Valentin Velcea.

U. Craoiva: 23. Bornescu – 7. Ciuca, 6. D. Stoica, 4. Mitchell – 18. Dananae, 29. Gargalie (15. Garla ’75), 20. Dina (19. Velcovici ’87), 27. Rose – 10. Fl. Costea (8. Saceanu ’46), 77. Wobay – 17. Baird. Antrenor: Florin Cioroianu.

Cartonase galbene: Omoduemuke ‘7, McKain ’64 / Mitchell ’36, Gargalie ’70.

Cartonas rosu: Canu ’62.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Victor Berbecaru,a jutat la cele doua linii de asistentii Miklos Nagy si Costin Florescu. Rezerva a fost Lucian Dan.

Observatorii intalnirii au fost Victor Ciocan si Octavian Streng.