Crişul Dinamo, de la egal la egal cu Rapid

ORADEA – Cea de-a doua echipă a poloului orădean, Crişul Dinamo, a avut prestaţii bune în „dubla” cu Rapid, fiind foarte aproape de realizarea unui rezultat favorabil în cel puţin una din cele două partide. Crişul Dinamo a jucat în tot cazul mult mai bine faţă de etapa trecută, în care a pierdut două puncte în confruntarea cu Sportul Studenţesc.

Primul meci cu Rapid s-a desfăşurat sub semnul unui pronunţat echilibru. Crişul Dinamo a deţinut iniţiativa mai bine de jumătate din timpul de joc, având avantaj pe tabela de marcaj. Rapidul a egalat în sfertul al treilea, 7-7. În ultimul sfert, cele două echipe au mai înscris câte un gol, scor 8-8. Au urmat apoi două faze încheiate cu decizii în favoarea Rapidului, îndelung contestate de gazde. Oaspeţii au preluat conducerea şi s-au desprins, orădenii nemaiavând resurse pentru a reechilibra situaţia. Rezultatul final, 8-11, a fost oarecum nedrept faţă de desfăşurarea partidei.
Cel de-al doilea meci a avut un început echilibrat. Crişul Dinamo a terminat primul sfert în avantaj, scor 2-1, după care Rapidul a egalat în sfertul al doilea, scor 2-2. Echilibrul s-a rupt imediat după pauză. Rapidul a înscris de două ori, scor 2-4, orădenii înscriind apoi prin Fürj, dar golul a fost anulat de arbitri. Olcean a redus din diferenţă, scor 3-4, iar apoi Ţârtea a ratat o lovitură de la cinci metri. A fost un adevărat moment psihologic al meciului. În ultimul sfert, giuleştenii au înscris trei goluri consecutive, primele două fiind precedate de faulturi evidente la orădeanul Freundlich, dar neobservate de arbitri. La 3-7, meciul era jucat. Partida s-a încheiat cu victoria categorică a Rapidului, scor 4-9, dar gazdele au fost nemulţumite de arbitrajul prestat de cuplul Brosovszki – Mischian.