Crişul Dinamo, doar o victorie cu Sportul

ORADEA - Crişul Dinamo Oradea a dezamăgit în dubla cu Sportul Studenţesc, deţinătoarea „lanternei roşii” în clasamentul Superligii Naţionale de polo pe apă. Poloiştii orădeni nu au reuşit să obţină decât o victorie, în primul meci, pierzând apoi fără drept de apel cea de-a doua partidă, disputată ieri.

Meciul de sâmbătă a fost la discreţia gazdelor. Crişul Dinamo a dominat primul sfert, câştigat cu scorul de 3-1. Diferenţa s-a păstrat în următoarele două sferturi, scorul înaintea sfertului IV fiind 9-7. Orădenii s-au relaxat însă prematur, crezând că meciul era jucat. Oaspeţii n-au cedat, reuşind să egaleze de două ori, scoruri 9-9 (’26) şi 10-10 (’30). Omniprezentul Fürj Ronald, care a făcut un meci foarte bun, a reuşit să înscrie golul victoriei pentru echipa sa în ultimul minut de joc. Crişul Dinamo a câştigat astfel cu 11-10, obţinând un succes mai dificil decât se anticipa.
Lucrurile au stat şi mai rău pentru gazde în partida de ieri. Oaspeţii au deţinut iniţiativa în primele două sferturi, dar Nyitrai a egalat înainte de pauză, scor 3-3. Fürj şi-a adus echipa în avantaj în debutul sfertului trei, scor 4-3, şi se părea că orădenii au capacitatea de a câştiga. N-a fost însă aşa, Sportul revenind şi terminând sfertul în avantaj, scor 5-6. Gazdele au fost urmărite de ghinion în acest meci, trimiţând de 11 (!) ori mingea în bară. Partida s-a încheiat cu victoria meritată a bucureştenilor, scor 7-9, spre nemulţumirea oficialilor echipei orădene.

Bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 100
Crişul Dinamo Oradea – Sportul Studenţesc 11-10 (3-1, 3-3, 3-3, 2-3) şi 7-9 (1-1, 2-2, 2-3, 2-3)
Crişul Dinamo: Fürtös, Tomescu – portari; Domocoş, Călimache 0+1, Freundlich 0+1, Tirla, Şandor, Ţârtea 1+0, Fürj 7 (1 din 5 m) +1, Vanca 1+0, Olcean 0+1, Nyitrai 1+2, Şarba 1+1, B. Câmpianu
Sportul Studenţesc: Moraru, F. Dumitrache – portari; Rădulescu 0+1, Ghiţă, C. Stan 0+1, Pop, Neacşu 2+1, A. Stan 1+1, Ardeleanu 1+0, Prodan 4+4, Stamatescu 1+1, Monor 1+0
Arbitri: Adrian Vamoş (Bucureşti), Marius Iegariu (Arad)
Superiorităţi numerice: 8-9 şi 9-4.