Crişul Dinamo, o victorie şi un eşec

ORADEA – Etapa inaugurală a Superligii Naţionale de polo a consemnat două rezultate contradictorii pentru Crişul Dinamo, 11-10, respectiv 6-9, în „dubla” de acasă cu Poli CSU Cluj-Napoca.

Echipa orădeană a resimţit din plin absenţa golgeterului său din sezonul trecut, Fürj Ronald, precum şi a celor trei jucători promovaţi la CSM Leonardo, B. Câmpianu, Alex Popoviciu şi Freundlich Adam. Cu toate acestea, Crişul Dinamo a izbutit să câştige prima partidă, după un meci cu un final „de infarct”.

Elevii antrenorilor Marcel Haşaş şi Marcel Cosma au deţinut inţiativa în primele două sferturi, conducând cu 7-6 la pauză. În ultimele două sferturi, clujenii trec la conducerea ostilităţilor, având avantaje minime pe tabelă. Ultimul minut de joc a fost dramatic. Poli CSU a avut superioritate numerică la scorul de 10-10, oaspeţii expediind de două ori mingea în bară.

Scăpaţi „basma curată”, gazdele pornesc într-un ultim atac, fructificat de Călin Ţârtea, scor 11-10. Antrenorul Marcel Haşaş debutează astfel cu un succes pe banca echipei Crişul Dinamo.
Cel de-al doilea meci a fost dominat cu autoritate de clujeni, care şi-au asigurat un avantaj decisiv în primele două sferturi, scor 1-7. Orădenii au echilibrat jocul după pauză, dar era deja prea târziu. Crişul Dinamo a reuşit doar să reducă din handicap, partida încheindu-se cu scorul de 6-9.

Bazinul acoperit Crişul. Spectatori: 50

Crişul Dinamo Oradea – Poli CSU Cluj-Napoca 11-10 (4-4, 3-2, 1-3, 3-1) şi 6-9 (1-3, 0-4, 2-0, 3-2)

Crişul Dinamo: Furtoş, Tomescu – portari; Domocoş 0+2, Călimache 0+1, Tuderici, Juhász 2+0, Şandor 1+1, Ţârtea 3+2 (1 din 5 metri), Nyitrai 1+0, Galoş 2+0, Gepian 1+0, Băruţa, H. Popa 1+0. Antrenori: Marcel Haşaş, Marcel Cosma

Poli CSU: Hodăgeu, Todea – portari; Vincze 3+2, Tocan 4+2, Varga, Alexa, Chiorean 1+0, Negruţă, Crişan, Sârcă 0+3, Sibişan, Tecar 1+0, Dragomir 1+2. Antrenor: Radu Sabău

Arbitri: Tóth Francisc (Târgu Mureş), Marius Iegariu (Arad)