Crişul Dinamo, turneu perfect

ORADEA – Desfăşurat la Bazinul acoperit Crişul, ultimul turneu final al Grupei V-VIII din Superliga Naţională de polo a consemnat evoluţii foarte bune pentru Crişul Dinamo, care a obţinut victorii în toate cele trei meciuri disputate.

În urma acestor rezultate, echipa orădeană s-a situat confortabil pe locul VI în clasamentul final al campionatului, îndeplinindu-şi obiectivul fixat la începutul ediţiei.
Trei meciuri, trei victorii
În prima etapă a turneului orădean, Crişul Dinamo a învins Poli CSU Cluj-Napoca cu 8-7, după un meci viu disputat. Gazdele au început bine partida, având avantaj confortabil la pauză, 6-2. Clujenii au revenit în joc în sfertul trei şi au reuşit să egaleze în ultimul sfert, scor 7-7. Golgeterul gazdelor, Fürj, a izbutit să înscrie golul victoriei, 8-7, într-un final tensionat. Călin Ţârtea, unul dintre cei mai experimentaţi jucători ai echipei orădene, şi-a spart arcada în timpul partidei. Remarcabil este faptul că el a jucat totuşi în meciul de după-amiază, cu Sportul, având o prestaţie remarcabilă.
Crişul Dinamo a câştigat tot la limită partida cu Sportul Studenţesc, scor 6-5. Ambele echipe au resimţit oboseala meciurilor disputate în ajun. Sportul a câştigat primul sfert, dar orădenii au trecut la conducere în sfertul secund, fără a mai ceda iniţiativa până în final. În ultimul sfert, bucureştenii au egalat, scor 5-5, dar acelaşi Fürj a marcat din nou golul victoriei pentru echipa sa, scor 6-5.
Obiectiv îndeplinit
Cel mai frumos meci al turneului a fost cel dintre Crişul Dinamo şi lidera autoritară a grupei, Astra Arad. Orădenii au făcut cea mai bună partidă a lor din întregul campionat, reuşind să furnizeze supriza şi să câştige detaşat, scor 11-8. Astra a condus cu 3-1 după primul sfert, dar gazdele au revenit spectaculos în sfertul secund, egalând şi instalându-se la conducere, scor 6-4. Crişul Dinamo şi-a mărit avantajul în sfertul trei, scor 9-4, obţinând un succes nescontat, scor 11-8.
„Ne-am îndeplinit şi chiar depăşit obiectivul. Am pornit la drum cu ideea să nu ne facem de râs, dorind să le dăm posibilitatea să joace jucătorilor care nu au loc în lotul echipei CSM Leonardo. Iată că ne-am situat finalmente pe locul şase, reuşind să depăşim două echipe în clasament. Eu zic că este un bilanţ bun în primul an de activitate”, ne-a declarat Liviu Popa, comisar-şef al Poliţiei orădene, preşedintele onorific al CS Crişul Dinamo. La rândul său, subcomisar Adrian Bucur, preşedintele secţiei de polo a clubului, s-a arătat mulţumit de clasarea echipei: „Am obţinut un rezultat bun cu un buget extrem de redus, de numai 300 milioane lei vechi. Cu timpul, echipa poate şi trebuie să crească în valoare. Poloul orădean are posibilitatea de a alinia două formaţii în Superligă.”