Crişul Dinamo, victorii cu Poli CSU Cluj

ORADEA - Formaţia Crişul Dinamo a obţinut două victorii foarte importante în dauna Clujului, care au propulsat-o pe locul VI în clasamentul de la finele sezonului regulat.

Cele două partide au avut aspecte diferite.
Primul meci a fost la discreţia gazdelor, care şi-au asigurat victoria după primele două sferturi. Crişul Dinamo conducea cu 8-4 la pauză şi partida era practic jucată. După un al treilea sfert încheiat la egalitate, orădenii şi-au mărit avantajul în sfertul al patrulea, partida încheindu-se cu scorul de 15-9.
A doua întâlnire a fost mult mai echilibrată. Crişul Dinamo a început bine meciul, dar clujenii au replicat puternic în sfertul al doilea, având avantaj la pauză, scor 4-6. Orădenii au izbutit însă să revină la conducere în sfertul al treilea, graţie golurilor înscrise de Fürj, Nyitrai (câte două) şi B. Câmpianu. Finalul meciului a fost dramatic. În ultimul minut, gazdele au egalat scorul prin Freundlich, scor 11-11, iar clujenii au avut un jucător descalificat, Crişan, pentru trei eliminări. Acesta nu a părăsit însă bazinul şi a continuat să joace, iar arbitrii au dictat, conform regulamentului, lovitură de pedeapsă pentru Crişul Dinamo, transformată de Fürj. Gazdele câştigă aşadar cu 12-11, după multe emoţii, dar cele două puncte îi asigură un salt de două locuri în clasament. Crişul Dinamo va juca în grupa V-VIII, cele două turnee finale fiind programate la Arad şi Bucureşti.

Bazinul acoperit „Crişul”. Spectatori: circa 50
Crişul Dinamo Oradea – Poli CSU Cluj-Napoca 15-9 (4-2, 4-2, 2-2, 5-3) şi 12-11 (2-2, 2-4, 5-2, 3-3)
Crişul Dinamo: Furtoş, Tomescu – portari; Domocoş 0+2, Călimache, Freundlich 2+1, Fejer 1+0, Şandor 2+0, Ţârtea 2+0, Fürj 3 (1 din 5 m) +6 (1 din 5 m), Nyitrai 1+2, Olcean 1+0, Vanca, Şarba, B. Câmpianu 3+1. Antrenori: Mircea Frăţilă, Marcel Cosma
Poli CSU: M. Câmpean, Pencsik – portari; Vincze 2+4, Tocan 2+2, Câmpeanu, Oltean, Chiorean, Baloga 4+2, Crişan 0+1, Sârca 1+0, Negruţă, Tecar 0+2. Antrenor: Radu Sabău
Arbitri: Tóth Francisc (Târgu Mureş), Marius Iegariu (Arad)
Descalificări: – / Crişan ’32 în al doilea meci.