CS Wolf şi CS Tae Kyon s-au remarcat la CN de taekwon-do

CS Wolf şi CS Tae Kyon s-au remarcat la CN de taekwon-do
19 cluburi reprezentate de 402 sportivi s-au duelat la ediţia 2018 a Campionatului Național de Taekwon-do ITF, desfăşurat la Baia Mare, pentru sportivii juniori II-III (copii), juniori I (14-18 ani) și seniori (+18 ani).

Sportivii prezenţi s-au întrecut la tull, luptă, tehnici speciale, spargeri forță, individual și echipe, și la luptă tradițională.

Oradea a fost reprezentată de CS Tae-Kyon şi CS Wolf.

CS Tae-Kyon (președinte-antrenor Alexandru Sas, antrenori Cătălin Topai, Andrei Birta) a mizat pe 14 sportivi, care au obţinut 16 clasări pe podium.

Cu această ocazie, au devenit campioni naţionali Sorina Denisa Pop la tull individual juniori II centuri colorate 12-14 ani (9-6 Gup) şi Rareş Găvruța la tull individual juniori II centuri colorate 12-14 ani (9-6 Gup) şi luptă individual juniori II 12-14 ani -45 kg masculin.

cs-wolf-oradea

Vicecampioni naţionali sunt Vlad Andrei Găvruţa la luptă seniori -70 kg, Andrei Birta la luptă seniori -78 kg şi echipa de seniori la tehnici speciale (Cătălin Topai, Vlad Găvruța și Andrei Birta).

Pe locul III s-au clasat Alexandru Sarca la luptă juniori III, 10-12 ani, -40 kg, Maia Borza la luptă juniori II, 12-14 ani, -55 kg, Opriș Matia Elisei la luptă juniori II, 12-14 ani, -40 kg, Vasarhelyi Erik Krisztian la luptă juniori I, -56 kg masculin, Karancsi Patrik Andrei la tehnici speciale juniori III, 10-12 ani, George Andrei Mladin la luptă juniori I, -68 kg, şi tehnici speciale juniori I, Vlad Andrei Găvruța la tull seniori centuri negre 1 dan, Cătălin Topai la luptă seniori -78 kg şi tehnici speciale seniori.

Rezultate CS Wolf

CS Wolf (președinte-antrenor Harascsák Gyula) a fost reprezentat de 29 de sportivi, care s-au întors cu 41 de medalii: 13 de aur, 14 de argunt și 14 de bronz.

Locul I: Gui Denisa (2), Bajgyik- Baranyi Botond, Tálinger Alex, Hegedűs Richard, Papp Adél, Coraș Paula, Tajti Richard, Treabă Răzvan, Fodor Béla Róbert, echipa de juniori la luptă și spargeri, echipa de junioare la spargeri.

Locul 2: Gui Denisa, Toromba Christian (2), Molnár Balázs, Hegedűs Richard, Szász Alexandra, Lovas Zsófia, Coraș Paula, Gergely Ákos (2), Bajgyik-Baranyi István, echipa de juniori la tehnici speciale, echipa de junioare la tull și echipa de seniori la luptă.

tae-kyon-oradea

Locul III: Gui Denisa, Gui Daria, Molnár Balázs, Fodor Róbert, Tálinger Alex, Judea Patricia, Coraș Paula, Gáll Krisztina, Nyerges Kamilla, Nyerges Regina, Molnár Henrietta, Veres Ábel, echipa de junioare la luptă.

În clasamentul general, CS Wolf s-a clasat pe locul 2, iar Paula Coraș a fost aleasă cea mai bună junioară a competiției.
Competiţia a avut şi rol de selecţie pentru lotul naţional, care va reprezenta România la Campionatul European de la Maribor (Slovenia), ce va avea loc în luna aprilie.



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !