CSM a invins lidera Ungariei

ORADEA – CSM Leonardo a făcut un meci de senzaţie în compania echipei Brendon Eger, nimeni alta decât lidera la zi în puternicul campionat al Ungariei şi una din favoritele la câştigarea Cupei LEN.

Poloiştii orădeni au avut o prestaţie excelentă, cea mai bună din ultimii ani, reuşind să obţină o victorie de palmares, scor 14-12.

Gazdele au început timorat meciul, chiar dacă Ramiro Georgescu a deschis scorul. Echipa maghiară a egalat prin celebrul Biros Péter şi a marcat apoi alte trei goluri, profitând de câteva ratări ale orădenilor. Brendon a câştigat primul sfert cu 4-2, onorându-şi cartea de vizită. Se părea că oaspeţii nu vor avea probleme, dar nu s-a întâmplat deloc aşa. CSM Leonardo a întors spectaculos rezultatul în cel de-al doilea sfert, egalând în două minute prin internaţionalii R. Georgescu şi Baidoc, scor 4-4 (’10). Ungurii au mai condus de două ori, scoruri 4-5 (’11) şi 5-6 (’14), dar finalul sfertului secund consemnează două goluri de mare spectacol pentru gazde, înscrise de Kádár (6-6) şi Zentai (7-6), şi CSM Leonardo s-a instalat definitiv la conducerea ostilităţilor.

Cadou de la arbitru

Pauza este un sfetnic bun pentru CSM Leonardo, care începe în forţă cel de-al treilea sfert, marcând prin Dunca, scor 8-6. Brendon reduce din diferenţă prin Kiss, dar Baidoc reface avantajul de două goluri al gazdelor, scor 9-7 (’21). Speriat parcă de avântul orădenilor, arbitrul muntenegrean Adzic le face cadou oaspeţilor un gol, la un şut al lui Biros, mingea apărată de portarul Barát plutind pe linia porţii. Acelaşi Adzic a acordat câteva eliminări nejustificate împotriva echipei noastre în această parte a jocului, dar Ramiro Georgescu înscrie încă o dată, scor 10-8.

Avantaj de trei goluri

Cel de-al patrulea sfert a debutat cu un gol de kinogramă al căpitanului orădean Cosmin Baidoc, care a înscris printr-o „boltă” de mare maestru, scor 11-8 (’25). CSM Leonardo se află la un singur gol de egalarea rezultatului general, dar Kiss Csaba reduce din diferenţă, scor 11-9. Orădenii cred în şansele lor şi Kádár reface avantajul de trei goluri, scor 12-9 (’27). Brendon Eger este „în corzi”, dar reuşeşte să egaleze, scor 12-12 (’31), experienţa superioară a jucătorilor maghiari spunându-şi cuvântul. Ridzyk şi Kádár nu sunt însă de acord cu remiza şi marchează de două ori în final, scor 14-12. Victoria orădenilor este absolut meritată, echipa maghiară având momente în care a tremurat pentru calificare.