CSM a luptat, dar n-a câştigat

ORADEA – CSM Leonardo a fost aproape de un rezultat favorabil în partida cu CS Otopeni, după un meci în care orădenii au luptat până în ultima secundă, jucând cu multă dăruire şi ambiţie.

Din nefericire, lotul superior din punct de vedere valoric al oaspeţilor a fost în cele din urmă determinant pentru deznodământul partidei.
Debut fulminant
Meciul s-a disputat după un scenariu devenit deja tipic pentru meciurile de acasă ale echipei CSM Leonardo. Gazdele au început în trombă partida, adjudecându-şi categoric primul sfert, au redus apoi ritmul în cel de-al doilea, au fost depăşiţi net în al treilea sfert şi au revenit în ultimul, dar fără succes. CS Otopeni a fost lipsită de aportul câtorva titulari şi putea fi o echipă de bătut pentru gazde, cu puţin noroc şi mai multă concentrare.
Debutul meciului a fost unul de vis pentru orădeni, care şi-au surprins adversarii printr-un joc inspirat şi avântat. CSM Leonardo a condus cu 8-0 (‘3), 20-6 (‘7) şi 26-8 (‘9), aceasta fiind de altfel cea mai mare diferenţă de pe tabelă în favoatrea gazdelor. Primul sfert s-a încheiat cu 26-13. Oaspeţii s-au trezit „din pumn” în cel de-al doilea sfert, pe fondul derutei apărute în tabăra orădeană. Djordjic a făcut un fault nesportiv în minutul 24, a acumulat patru greşeli şi a fost retras pe bancă de antrenori Veres şi Kósa. Acest fapt a dereglat serios jocul gazdelor.
Joc slab al rezervelor
Tehnicienii orădeni cer time-out, caută soluţii de redresare, dar rezervele Kiss, Lázár, Racoviţan şi Szijártó sunt evident cu mult sub valoarea titularilor. CS Otopeni recuperează punct după punct, CSM Leonardo având avantaj minim la pauză, scor 41-39. Al treilea sfert a fost catastrofal pentru orădeni, care nu se regăsesc. Impulsionaţi de formidabilul Nixon, care a reuşit şapte (!) coşuri de trei puncte, oaspeţii trec în avantaj, desprinzându-se decisiv înaintea ultimului sfert, scor 60-73. Meciul nu era însă jucat. Orădenii nu cedează, trec la o apărare agresivă în ultimul sfert şi încearcă recuperarea terenului pierdut. CSM Leonardo reuşeşte însă doar să se apropie la două puncte, scoruri 83-85 (’38), 85-87 (’39), dar era prea târziu. Morris face întindere şi zarurile sunt aruncate, CS Otopeni câştigând finalmente cu 90-97.