CSM a pierdut la Cluj

CSM Oradea nu a reusit sa obtina un rezultat favorabil în prima partida disputata în noua editie a Diviziei A de baschet masculin, fiind învinsa de U Poli Carbochim Mobitelco Cluj-Napoca, scor 93-69 (27-9, 21-20, 23-21, 22-19).

Rezultatul era de asteptat, formatia clujeana fiind una dintre cele mai redutabile din prima divizie.

Gazdele au început în forta partida, pe fondul unui joc foarte timorat al oradenilor. U Poli Carbochim a condus cu 11-0, prima repriza terminându-se cu un avantaj mare al gazdelor, scor 27-9.

Aceasta diferenta s-a dovedit a fi decisiva pâna în final. Oaspetii au reusit sa reechilibreze disputa în urmatoarele trei reprize, dar n-au izbutit sa remonteze handicapul înregistrat în primul „sfert”.

Principalii marcatori ai partidei au fost Dumitrescu 25 puncte înscrise, Lapuste 19, de la gazde, respectiv Djordjic 34 si Nemanja 11, de la CSM Oradea.

Etapa viitoare, baschetbalistii oradeni vor juca tot în deplasare, cu BCMUS Pitesti.