CSM a pierdut primul meci cu Asesoft

Conform asteptarilor, CSM Oradea a fost depasita net în primul meci cu CSU Asesoft Ploiesti, din cadrul turneului play-off al Diviziei A de baschet masculin. Gazdele s-au impus cu scorul de 104-75 (29-15, 32-19, 17-18, 26-23).

CSU Asesoft s-a desprins decisiv în primele doua reprize, într-un meci în care cele doua echipe au urmarit în primul rând spectacolul. Dupa pauza, antrenorii Mladen Jozic si Kósa Zoltán au introdus pe teren mai multi jucatori de rezerva, rulându-si toti componentii lotului.

Oradenii au fost lipsiti de aportul jucatorilor Veres, Nicoara si Sere, accidentati, iar Mandache si Iov au fost incomplet refacuti. Antrenorul Kósa Zoltán a aliniat formatia: Maric 10, Bilbija 5, Djordjic 32, Mandache 10, Viciu, Lázár 14, Betea 1, Iov 3, Kiss, Pacioga.

„Diferenta de valoare în favoarea ploiestenilor a fost evidenta. M-au multumit Djordjic si Lázár, mai putin ceilalti. Va urma al doilea meci, la Oradea, în care pornim, logic, din postura de out-sideri. Vom încerca sa ne facem datoria si sa le oferim suporterilor nostri un spectacol agreabil”, ne-a declarat Kósa Zoltán.

În celelalte trei partide din play-off s-au înregistrat rezultatele: Poli Mobitelco Carbochim Cluj-Napoca – CSU Cuadripol Brasov 101- 72, CSU Atlassib Sibiu – West Petrom Arad 87-70 si Dinamo Erbasu – BCMUS Arges Pitesti 84-82. Urmatoarele partide din primul tur al play-off-ului vor avea loc duminica. Întâlnirile se disputa în sistemul „doua victorii din trei partide”. Cel de-al doilea meci dintre CSM Oradea si CSU Asesoft va avea loc duminica, la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”, cu începere de la ora 18.