CSM a smuls un punct Reşiţei

ORADEA - CSM D&C a început cu trac meciul cu mult mai titrata echipă reşiţeană, oaspeţii instalându-se repede la conducere, scoruri 1-3 (‘4), 4-7 (’13), 5-11 (’19).

Introducerea în poarta orădeană a portarului Neven Dojcinovic a schimbat însă cursul jocului, goalkeeper-ul sârb având numeroase intervenţii de excepţie, care au scos din mână formaţia oaspete. Gazdele au recuperat treptat din handicap, scoruri 8-12 (’22), 10-13 (’28). UCM Reşiţa a intrat la cabine cu avantaj minim, scorul la pauză fiind 13-14.

Final dramatic

Repriza secundă a avut un scenariu asemănător. Oaspeţii şi-au mărit avantajul în primele minute, scoruri 13-15 (’31), 14-17 (’34), 17-20 (’40), 19-22 (’45), 22-24 (’50), dar nu s-au putut distanţa decisiv. Prestaţia bună a portarului Dojcinovic, coroborată cu oboseala reşiţenilor, a făcut ca jocul să se echilibreze. În ultimele zece minute, orădenii se apropie la un singur gol, scoruri 23-24 (’51), 24-25 (’53), 26-27 (’55). Eforturile lor sunt răsplătite în minutul 57, CSM D&C reuşind să egaleze, scor 27-27. Acesta a fost de altfel rezultatul final. De notat că portarul Dojcinovic, care a apărat aruncarea lui Butulja de la ultimul atac reşiţean, putea înscrie golul victoriei, dar goalkeeper-ul oaspeţilor, Ionescu, a salvat in extremis.

Antrenorul Omer Aihan a acuzat oboseala acumulată de elevii săi, care au jucat duminică la Minsk, în Challenge Cup. La rândul său, Adrian Rus a regretat că orădenii n-au reuşit să înscrie la ultima lor acţiune ofensivă, când Steriu şi Munea au fost aproape să concretizeze. Una peste alta, rezultatul final a fost echitabil şi îi poate ajuta pe orădeni în aspra luptă pentru evitarea retrogradării.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 700

CSM D&C Oradea – UCM Reşiţa 27-27 (13-14)

CSM D&C: Dojcinovic, Borodi – portari; Simeria 1, Liberţ 2, Nedelcu 5 (3 din 7 m), Cârstoaia 4, Mateaş 1, Albu, Nemenco, Alexandru, Sukurovic 1, Dobardjev 2, Munea 7, Taşcă 2, Steriu 2. Antrenor: Adrian Rus

UCM Reşiţa: Ionescu, Antonaru – portari; Tucanu, Butulja 7, Vaidasigan 2, Pasic 5 (3 din 7 m), Kovacevic, Cuciula 2, Pârvan 1, Irimescu 2, Rohozneanu 2 (ambele din 7 m), Ciubotariu 1, Grozăvescu 4, Pancu 1. Antrenori: Aihan Omer, Grigore Czari
Arbitri: Robert Harabagiu, Silviu Stănescu (Moreni)
Lovituri de la 7 m: 3-8. Transformate: 3-5
Eliminări de 2′: 6-4.